Dětští zločinci možná půjdou za mříže (ČeskáTelevize.cz)

Diskuze o problematice dětí.
Uživatelský avatar
Marco Freeman
Čestný člen skupiny ČEPEK
Kontakt: [email protected]
Příspěvky: 1685
Dal: 1093 poděkování
Dostal: 2038 poděkování

Dětští zločinci možná půjdou za mříže (ČeskáTelevize.cz)

Nový příspěvek od Marco Freeman »

Dětští zločinci možná půjdou za mříže. Poslanci navrhují snížení věku trestní odpovědnosti (ČeskáTelevize.cz)

Případy agresivity na školách a násilné činy spáchané dětmi vedou poslance k návrhům na snížení věku trestní odpovědnosti. Diskutuje se o dvou možnostech, snížení na 14, a dokonce 13 let.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marco Freeman za příspěvek:
Ajax144
Marco Freeman,
bývalý administrátor komunity ČEPEK / Ex-administrator of ČEPEK Community
Jediný funkční e-mail / The only e-mail: [email protected]

Teenbl
Čestný člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Ostrava/Praha
Líbí se mi: Chlapci a muži
ve věku od: 13
ve věku do: 29
Kontakt: [email protected]
Příspěvky: 655
Dal: 296 poděkování
Dostal: 517 poděkování

Re: Dětští zločinci možná půjdou za mříže (ČeskáTelevize.cz)

Nový příspěvek od Teenbl »

Osobně se mi podobný návrh moc nelíbí, a patrně si moc nesežene podporu. Snižování věkové hranice pro trestní odpovědnost je naprosto zbytečné a podle mě kontraproduktivní. Na první pohled to možná působí dobře, ale to neznamená, že by to něco řešilo. Např poměrně známý odborník přes trestní právo Prof. Jelínek je jednoznačně proti snižování věkové hranice. Podle něj by bylo mnohem vhodnější, kdyby se jen aktivně uplatňovali sankce, které zavádějí jiné zákony vůči mladistvým a dětem, označuje se to sice jako "výchovné opatření" ale v podstatě ten charakter je podobný. Osobně se o to detailněji zatím nezajímám, ale pár citací ze Zákona o soudnictví ve věcech mládeže by se hodilo.
§ 93
Opatření
(1) Dopustí-li se dítě mladší patnácti let činu jinak trestného, může mu soud pro mládež uložit, a to zpravidla na základě výsledků předchozího pedagogicko-psychologického vyšetření, tato opatření
a) výchovnou povinnost,
b) výchovné omezení,
c) napomenutí s výstrahou,
d) zařazení do terapeutického, psychologického nebo jiného vhodného výchovného programu ve středisku výchovné péče7),
e) dohled probačního úředníka,
f) ochrannou výchovu,
g) ochranné léčení.
(2) Ochrannou výchovu soud pro mládež uloží dítěti, které spáchalo čin, za nějž trestní zákoník dovoluje uložení výjimečného trestu, a které v době spáchání činu dovršilo dvanáctý rok svého věku a bylo mladší patnácti let.
(3) Ochranná výchova může být uložena též dítěti, které v době spáchání činu bylo mladší patnácti let, odůvodňuje-li to povaha spáchaného činu jinak trestného a je-li to nezbytně nutné k zajištění jeho řádné výchovy.
Bylo by toho nejspíše vícero zajímavého, ale to bych spíš dal do samotného tématu. Hlavní důvod, proč se to teď řeší jsou podle mě především kladné politické body z populistických důvodů a to je jednoduše špatně. Pár věcí bych spíše změnil v zákoně o soudnictví ve věcech mládeže, samotná hranice moc nic neřeší.
Ještě jeden poznatek - neměla by se a to zvlášt u mladistvých řešit víc prevence než represe?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Teenbl za příspěvky (celkem 3):
Forst Jan, simgiran, Gabriel Svoboda
Uživatelský avatar
Jednorozec
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Příspěvky: 3140
Dal: 11 poděkování
Dostal: 497 poděkování

Re: Dětští zločinci možná půjdou za mříže (ČeskáTelevize.cz)

Nový příspěvek od Jednorozec »

Myslím že problém jsou jednici na které podobná opatření nefungují... Otázka je co s nimi, nemyslím si že zavřít je do vězení tohle vyřeší, ale stejně tak není dobrý stav kdy jsou takoví jedinci prakticky nepostižitelní, protože defakto "nic moc horšího se jim nestane".
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti