Jsi pedofil ochotný věnovat trochu času vyplňování dotazníku ohledně tématu pedofilie? Vyplň prosím dotazník k výzkumné části seminární práce!

Mgr. Ptáček: Tabuizování sexuálních deviací škodí společnost

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou vypnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Mgr. Ptáček: Tabuizování sexuálních deviací škodí společnost

Re: Mgr. Ptáček: Tabuizování sexuálních deviací škodí společ

od Kuba » neděle 17. 2. 2013, 11:42:20

Tak já se sexuologů také v některých věcech zastanu. :)

Re: Mgr. Ptáček: Tabuizování sexuálních deviací škodí společ

od Dan » neděle 17. 2. 2013, 11:38:37

pro Rein: V předchozích odstavcích jsme si trochu nerozuměli, protože jsem se nejasně vyjádřil. Samozřejmě, že veskrz chápu, že v ordinaci, pokud vyhledávám lékařskou pomoc, tak vlastně očekávám s panem doktorem ať už jakýmkoliv vztah lékař-pacient. Ale já už jsem navazoval na Kubu v té úvaze, jak se sexuology spolupracovat na článcích jako je tento rozhovor nebo podobné. A v takové situaci bych už považoval za nadmíru nevhodné, pokud by se sexuolog na pedofily koukal stále jako pouze na své pacienty a ne partnery k diskuze. Tady totiž už nemluvím o spolupráci na vlastní identitě a terapii jednoho pedofila, ale o tom, že můžou ve spolupráci pedofilové a sexuologové udělat pro zlepšení informovanosti veřejnosti, lékařských, terapeutických i jiných služeb pro pedofily. Pokud pan Ptáček říká: Tabuizování sexuálních deviací škodí společnosti, ptám se co jako odborník v této oblasti dělá, aby tento stav zlepšil, nebo na čem je ochotný spolupracovat, aby se tento stav zlepšil.

Dovolím si ještě pod otázku. Asi sis toho všimnul sám, že jsi tu skorem jediný, nebo jaksi v názorové menšině, která se jaksi "zastává" sexuologů. Je to rozhodně dobře, že tu na tomhle názoru stojíš a že je tu tenhle názor slyšet. Jen, proč myslíš, že maj ostatní jaksi opačný názory? Respektive, co vede tebe k tomu sexuologům "stranit", osobní zkušenost bych předpokládal?

Re: Mgr. Ptáček: Tabuizování sexuálních deviací škodí společ

od Návštěvník » sobota 16. 2. 2013, 18:54:24

Gabriel Svoboda píše: Pak se páni sexuologové nemůžou divit, když k nim nepřijdu. Já to opravdu necítím tak, že bych si s něčím nevěděl rady.

Když ne všichni, tak značná část sexuologů toho o pedofilii ví daleko méně než my.
Tak když k nim nepřijdeš, myslím že to přežijí :) a pokud to cítíš tak, že není nic s čím by sis nevěděl rady, pak vážně není důvod proč bys tam chodil, to dá rozum. Ono přece jenom stojí to čas a nějaké úsilí a každý toho času nemá nazbyt. Jde o to, že tu možnost máš... a záleží jen na tobě zda ji využiješ nebo ne. taky nikde není napsané, že si nebudeš s něčím vědět rady třeba někdy v budoucnu. návštěvou sexuologa teď bys to vlastně jen "testnul".

Tak tu značnou část sexuologů to bych asi nenapsal. Ono těch sexuologů totiž u nás zas tak moc není... a myslím, že všichni jsou dostatečně vzdělaní. Akorát se třeba nedostanou k problémům deviací a léčí třeba jen poruchy erekce atd atd. Jednou mi jeden sexuolog řekl, když mě představoval studentovi, kterého měl pod dohledem na praxi v nemocnici: "tak tady Petr je pedofil a opravdu má veliké vědomosti v deviantologii" a já jsem jen odvětil, že možná mám větší zkušenosti, ale to pouze v této oblasti. Ta sexuologie je totiž dost rozměrná oblast... pokud lékař nepřijde do styku s pedofily, nemužeš se divit, že nebude mít takové zkušenosti. Ale na druhé straně, pokud bys vyhledal nějakého terapeuta tak předpokládám, že by ti třeba řekl: "víte pane Gabrieli, já se pedofilním pacientům nevěnuji, ale doporučil bych Vám svojeho kolegu, pana doktora Pedolíbala "

Je tedy nutno znovu zdůraznit, že záleží jen na tobě, jakého terapeuta si vybereš a komu svěříš svou důvěru.

Re: Mgr. Ptáček: Tabuizování sexuálních deviací škodí společ

od Rein » sobota 16. 2. 2013, 18:43:14

Kasz píše:
Rein píše:ty přece potřebuješ od toho sexuologa slyšet právě i ty věci, které se ti neposlouchají moc dobře... ne?
Co když je slyšet nepotřebuji?
Když je slyšet nepotřebuješ nebo nechceš tak o tom zkrátka nebudete mluvit. Vždycky máš přece možnost říct "o tomto mluvit nechci, tohle nechci slyšet".

Opět podotýkám, že je něco naprosto jiného povídat si s člověkem tváří v tvář a nebo psát něco na internetu a na chatu. V tom je ohromná výhoda té konfrontace. Skoro bych řekl, že člověk na sobě zachycuje i nové pocity atd. Myslím, že tím internetem a anonymní, neosobní formou konverzace dochází k odosobnění. To pak lehce pedofil rozlišuje mezi virtuálním světem a reálným. Může se potom stát, že právě reálné zážitky mohou vést k jeho pochybení.

Jednou jsem takhle čekal na chodbě u ordinace a seděla tam asi pětiletá holčička, pak začala běhat a přinesla mi nějaké obrázky jak se mi líbí... Byly hezké a ta holčička taky :) potom jsem šel do ordinace a doktorka se ptala: byly ty obrázky hezké? tak říkám že ano, že byly... a pak to začalo a co ta holčička? taky byla hezká? a koho vám připomínala? byla ráda že jste se jí věnoval...

Až tady člověk cítí rozdíl mezi tou virtuální a reálnou rovinou. Naštěstí samozřejmě může říct, ty dotazy jsou mi nepříjemné a hotovo.

Re: Mgr. Ptáček: Tabuizování sexuálních deviací škodí společ

od Gabriel Svoboda » sobota 16. 2. 2013, 18:25:46

Rein píše:Když mi opravář přijde opravit myčku, tak taky nejsem rovný s rovným, protože já ho zvu, že si nevím s něčím rady...
Pak se páni sexuologové nemůžou divit, když k nim nepřijdu. Já to opravdu necítím tak, že bych si s něčím nevěděl rady.
Rein píše:Ale pořád ten sexuolog je ten, kdo nad tebou drží ten dohled - je to třeba proto že je starší, má víc životních zkušeností atd. a hlavně proto, že ty ho za jeho přístup respektuješ, vážíš si ho a ctíš ho.
Heh, tak to mě pobavilo. Když ne všichni, tak značná část sexuologů toho o pedofilii ví daleko méně než my.

Re: Mgr. Ptáček: Tabuizování sexuálních deviací škodí společ

od Kasz » sobota 16. 2. 2013, 17:58:46

Rein píše:ty přece potřebuješ od toho sexuologa slyšet právě i ty věci, které se ti neposlouchají moc dobře... ne?
Co když je slyšet nepotřebuji?

Re: Mgr. Ptáček: Tabuizování sexuálních deviací škodí společ

od Rein » sobota 16. 2. 2013, 15:43:04

DanielKubec píše:Tak já doufám, že první pozitivní vlašťovkou bude aspoň ta ochota, aby se sexuologové bavili s pedofily i jinak a jinde, než pouze jako svými pacienty v ordinaci. Třebas i u kávy, jako rovný s rovným.
Dane, prosímtě a co bys ještě nechtěl? :D aby sexuologové plácali peďáky po ramenách a zvali je na štědrovečerní večeři? to že se s tebou nebudou bavit jako rovný s rovným je prostě i proto že jsou lékaři a nějaký ten odstup musí být. co by to pak bylo za léčení. Když mi opravář přijde opravit myčku, tak taky nejsem rovný s rovným, protože já ho zvu, že si nevím s něčím rady...

To je zkrátka vztah lékař - pacient. Tady v té rovině kdy jde o osobní záležitosti se určitě dá navázat bližší vztah, jako že přijdeš do ordinace po pracovní době, dáte si kávu a cigáro a bavíte se o všem. Ale pořád ten sexuolog je ten, kdo nad tebou drží ten dohled - je to třeba proto že je starší, má víc životních zkušeností atd. a hlavně proto, že ty ho za jeho přístup respektuješ, vážíš si ho a ctíš ho. Takže je to zase jiná forma vztahu.

Myslím, že kdyby nějaký pedofil vyžadoval víc "domácí" přístup, tak si může vybrat terapeuta co má sokromou praxi... myslím, že taková terapie by vážně potom fungovala nad šálkem kávy, možná s cigárkem a byl by to opravdu rozhovor o čem bys chtěl. Akorát v této rovině na to nijak nepřispívá pojišťovna a musel by sis takové konzultace hradit. Dejme tomu, kdyby nějaký můj bližší kamarád vystudoval sexuologii a věnoval se deviantům, jistě by mne přijal za pacienta... pak by to byl dejme tomu ten přístup, který zmiňuješ... Ale bylo by to vážně dobře? ty přece potřebuješ od toho sexuologa slyšet právě i ty věci, které se ti neposlouchají moc dobře... ne? Z tohoto titulu si myslím, že může být vhodné, aby mezi pacientem a lékařem nějaký odstup byl.

Re: Mgr. Ptáček: Tabuizování sexuálních deviací škodí společ

od Dan » sobota 16. 2. 2013, 13:25:17

pro Kuba: Tak já doufám, že první pozitivní vlašťovkou bude aspoň ta ochota, aby se sexuologové bavili s pedofily i jinak a jinde, než pouze jako svými pacienty v ordinaci. Třebas i u kávy, jako rovný s rovným. V tom si svůj optimizmus uchovávám, přece jenom aspoň částečně se to začíná snad dít. Takže doufám, že nebude muset být součástí našeho aktivizmu záškodnicky infiltrovat sexuologická sanatoria.

Re: Mgr. Ptáček: Tabuizování sexuálních deviací škodí společ

od Kuba » sobota 16. 2. 2013, 7:53:29

DanielKubec píše:Supr, supr práce, jen dále takové rozhovory dělat.
Dobře, jdu něco udělat, aby mě zavřeli třeba do Havlíčkova Brodu a já tam mohl někoho vyzpovídat. :D

Re: Mgr. Ptáček: Tabuizování sexuálních deviací škodí společ

od Dan » sobota 16. 2. 2013, 0:28:17

pro Rein: Inu to je dobré znamení, vycházím jen z toho, že o takových případech sexuologů často neslyším. Písni o tom něco, ať máme i druhý pohled na věc. Možná trpíme zarytými předsudky, že všichni sexuologové jsou nerudní muži a ženy v bílých pláštích, kteří nás hned ve dveřích uvítají s kleštěma, aby nám zabránily prznit děti.

Moje zkušenost je, že mě sexuolog shledal jako "vyrovnaného jedince, který není hrozbou pro děti", to mi teda polichotil, ale pokud mi v další větě přímo nezakázal kontakt s dětmi, ani nechtěl na takové téma diskuzi nějak rozvíjet. No, ale asi bych zas po něm nemoh chtít tak moc, aby mi děti "naordinoval". Vedlo to avšak k tomu, že už jsme si pak neměli moc co říct, a tak jsme tu chvíli a ty následující během předepisování androcuru strávili v mlčení..

Re: Mgr. Ptáček: Tabuizování sexuálních deviací škodí společ

od Rein » pátek 15. 2. 2013, 23:41:04

DanielKubec píše: Pro mě by pak byl příjemný výsledek, že bych přišel k sexuologovi a on by byl ochotný akceptovat, že se chci vídat a vídám s dětmi, dal by mi na to svůj objektivní názor, zda si to a do jaké míry můžu dovolit.
No já nevím, mě teda 3 z 5 sexuologů (ne zubařů :D) se kterýma jsem tak nějak hloubějc spolupracoval práci s dětmi nevyvraceli. Jedna sexuoložka se za mě dokonce zaručila. A vážně jde asi jen o to, na koho narazíš. No a chytrý sexuolog přece tvou odhodlanost k léčbě nepokazí tím, že ti hned vyjmenuje všechny pedofilní zločince a nedá ti obojek na krk že. Ale znám i takové :D :D

Re: Mgr. Ptáček: Tabuizování sexuálních deviací škodí společ

od Kasz » pátek 15. 2. 2013, 22:20:40

Mám pocit, že ještě bude nějakou dobu trvat, než se sexuologové obecně dostanou do takového stavu, který popisuješ. Obávám se, že pokud se dosud těmi pedofily, kteří nic nespáchali, příliš nikdo nezabýval, sexuologové vlastně nevědí, co by ten člověk potřeboval za "pomoc", a zůstávají v rovině svých zažitých postupů, což je chyba.

Snad to jednou bude možné. Snažme se to změnit, i svým vlastním příkladem a snahou o navázání kontaktů právě s tou druhou stranou - sexuology. Pokud jim neumožníme nahlédnout do našeho prožívání, a to i přes úskalí, která nám to může přinést, nikdy se nic nezmění.

Re: Mgr. Ptáček: Tabuizování sexuálních deviací škodí společ

od Dan » pátek 15. 2. 2013, 21:31:14

A já bych s Reinem klíďo v lecčem souhlasil. I já bych relativně každému pedofilovi doporučil vyzkoušet návštěvu odborníka (už pro tu srandu heh). Je pak jen na něm, jak se na to cítí a jestli se mu tam opravdu chce. Nebojím se, že pedofila po jedné návštěvě sexuolog tak ukecá, že okamžitě převrátí své hodnoty a začne na potkání zdrhat před dětmi. Ostatně večer po tom setkání si o tom půjde pokecat na chat a ona terapie jak odborná tak řekněme pedoterapie se tak nějak prolne.

Zároveň takové to kontakty se sexuology jsou výborná příležitost, zvlášť v tomhle dost zajímavém formátu - pedofil klade otázky sexuologovi, tak pak samozřejmě přednášky Karla Žáka oslovující odbornou veřejnost a tak dále. Buďme optimisty (dybysme nebyli museli bychom si asi už všichni dávno prostřílet hlavy) a věřme, že takové kontakty a diskuze můžou vést oboustrannému ponaučení, větší míře vzájemné důvěry a třeba i k částečným změnám názorů na obou stranách.

Pro mě by pak byl příjemný výsledek, že bych přišel k sexuologovi a on by byl ochotný akceptovat, že se chci vídat a vídám s dětmi, dal by mi na to svůj objektivní názor, zda si to a do jaké míry můžu dovolit. Dělal by tedy to, co řada sexuologů v mediálních projevech tvrdí. Nesmetl by všechny pedofily paušálně do jednoho pytle - i s těmi delikventními, i s těmi bez zábran. Neřekl by mi, že když mi klučina sedne na klín, musím ho okamžitě setřást jako otravný hmyz, ale dokázali bychom se rozumě bavit o tom, jak e v které situaci chovat, a jak si třeba budovat vztah s dítětem, aby zůstal právě na té rovině kamarádství, nebo příbuzenský vztahů. Prostě že by mi řekl sexuolog něco praktického, co se mi do života hodí. Ksakru, chci toho až tolik?

Re: Mgr. Ptáček: Tabuizování sexuálních deviací škodí společ

od Gabriel Svoboda » pátek 15. 2. 2013, 21:08:33

Rein píše:A celkově shrnuto, kdyby si pedofil ukousnul kus z tvojeho koláče a kus z mojeho koláče, tak výsledkem bude, že si o léčbě aspoň něco přečte a tak zjistí, že v léčebnách a terapiích nejsou jen ty zrůdy a maniaci.
To je fakt, tomu bych i věřil, že z těch, kdo v bílém plášti sedí v sexuologických ordinacích, ne všichni jsou zrůdy a maniaci.

Re: Mgr. Ptáček: Tabuizování sexuálních deviací škodí společ

od Dan » pátek 15. 2. 2013, 17:29:53

Supr, supr práce, jen dále takové rozhovory dělat.

Zatím bych se jen s jistým pochopením, ale i podmračením vyjádřil k tomu, když pan doktor říká, že hlavní účelem terapie je, snížit do budoucna nebezpečnost pacienta. Líbilo by se, mi kdyby hned druhým účelem byl taky jaksi prospěch pacienta, jak se on sám má postavit svému životu a vyrovnání se s ním. Ale zas právě chápu, že jaksi u delikventa je snížení té nebezpečnosti přednostní. Ovšem považuju za nevhodné přenášení stejného vzorce a stejného účelu i na "pacienty", kteří za sexuologem/terapeutem přijdou, aniž by kdy dítěti ublížili a hledají právě tu cestu, co sám se sebou. Stále se bojím, že řada sexuologů se i na takové klienty nedokáže koukat pohledem jiného účelu, než je zabránění jejich společenské nebezpečnosti, která je ošem u takových lidí pouze potencionání, pokud vůbec nějaká.

Re: Mgr. Ptáček: Tabuizování sexuálních deviací škodí společ

od MarkM » pátek 15. 2. 2013, 17:22:32

Rozhovor pěkný i když je pravda, ten vzkaz mohl znít určitě i trochu jinak :)

K tomu "jenom" dotýkání dětí nevím, jak to bylo myšleno, ale nedotýkat se jich, když už jsem s nima v kontaktu, je fakt těžký :D (holčička vám přistane na klíně, ani nevíte jak :D a to i když jsem jí nechtěl právě nějak ošmatlávat, tak si sama vzala mé ruce a dala si je na sebe.)

A k vyhledání odborníka. Tak někomu to pomoc může a je to pro něj vhodné, ale někdo to vůbec nepotřebuje. Třema mě osobně nevím, k čemu by mě to bylo. Ale hlavní je otázka, jaký odborník by byl na to vhodný, protože nějácí pomoci mohou, ale taky jich bude plno, co by možná spíš více uškodili.
Taky taková terapie má funkci informační a taky funkci, moc se někomu vypovídat o svích problémech a pocitech. Obojí je důležité. I když třeba někdo o tom mluvit nepotřebuje, tak já už si nedovedu představit, že bych si o tom s nikým nemoch promluvit. Ale ani k tomu není potřeba odborník, ale například ten to web, kde lze najít nějákou spřízněnou duši, ale opět každému může vyhovovat něco jiného. Takže určitě ne každý potřebuje odornou péči.
U mě to třeba vystihuje můj aktuální výkřík do tmy: "Nejlepší sexuologický terapeut, je stejně nejlepší pedofilní kamarád :) A nebo holčička :P"

Re: Mgr. Ptáček: Tabuizování sexuálních deviací škodí společ

od Návštěvník » pátek 15. 2. 2013, 16:05:24

Kasz píše: K tomu, aby se pedofil dozvěděl, že pedofilie není charakterová vada, není třeba, aby chodil za sexuologem nebo terapeutem.

No jo, ale jak předem poznat, jestli ten či onen terapeut je dobrý nebo špatný?
Já si právě myslím, že je rozdíl mezi tím, když si to pedofil někde přečte a to ještě pokud teda najde forum jako je toto a když mu to někdo řekne do očí. V tom vidím základní rozdíl. A vůbec ta spolupráce s druhým živým člověkem... Nehledě na to, že pokud má nositel pedofilie ještě jiné problémy, jak naznačuje magistr Ptáček, pak vážně asi jen ten text nestačí.

Co se týče volby sexuologa právě je na tom nejlepší ta možnost volby. Zkrátka chodím na terapii a pokud mi terapeut nevyhovuje tak poděkuju a najdu si jiného. Těm co je léčba nařízena už je tato volba velice zkomplikovaná...

Ale myslím že to je hlavně v odlišnosti postojů k léčbě u nás dvou. Zatím co ty bys doporučil léčbu (a její rizika) spíš pedofilovi, který cítí že má problémy, tak já bych (podobně jako Ptáček) doporučil vyzkoušet léčbu každému pedofilovi. Samozřejmě, že já si uvědomuju, že v některých případech může přístup terapeuta nadělat větší škodu než užitek. Proto neříkám, čí stanovisko je lepší a v důsedku prospěšnější, říkám jen, že ta stanoviska jsou odlišná. A celkově shrnuto, kdyby si pedofil ukousnul kus z tvojeho koláče a kus z mojeho koláče, tak výsledkem bude, že si o léčbě aspoň něco přečte a tak zjistí, že v léčebnách a terapiích nejsou jen ty zrůdy a maniaci. A to je hezký výsledek, že?

Re: Mgr. Ptáček: Tabuizování sexuálních deviací škodí společ

od Kuba » pátek 15. 2. 2013, 16:00:19

Tak třeba zrovna pan Ptáček bude poslouchat, jestli o tom bude Karel Žák teď na Bohnických sexuologických dnech mluvit.

Re: Mgr. Ptáček: Tabuizování sexuálních deviací škodí společ

od Kasz » pátek 15. 2. 2013, 15:51:35

Já vím, je třeba osvěta i mezi sexuology - trochu ještě i ty sexuology informovat o tom, jak to mají ti nekriminální pedofilové, kteří sexuologickou ordinaci nikdy nenavštíví (v Karlově diplomce uvedeno 64% pedofilů). O těch totiž oni nic nevědí.

Re: Mgr. Ptáček: Tabuizování sexuálních deviací škodí společ

od Kuba » pátek 15. 2. 2013, 15:45:22

Kasz píše:No, trochu mě zamrzelo, že pan Mgr. Ptáček vzkaz pedofilům využil takto. Spíš bych si představoval, že vyjádří, že pedofilové jsou lidé, že by řekl něco, co by trochu dodalo pedofilům v populaci pocit, že jsou lidé a ne zrůdy. Tím, že je nahání do léčebny, jim tento pocit dle mého názoru moc nedodá.

To je jedna věc. Druhá věc je, že ne všichni sexuologové jsou pro pravidelný kontakt s pedofily z populace vhodní a jsou schopní jim opravdu účinně pomoci... především zbavit se toho pocitu, že jsou zrůdy, vyjádřit porozumnění, pochopení, a ne jen "vyhýbejte se dětem" a "tady máte prášky".
Tak ano, celkem souhlasím. Nicméně, už jsme si tady na webu asi zvykli, že cenou za určitou spolupráci s některými sexuology, je to, že oni si tak trochu dělají reklamu a nabádají pedofily k návštěvě ambulancí. I když pan Ptáček se může jevit jako jiný případ, protože on je z hlediska své práce "živen" spíše "klienty", kteří překročili zákon a byli odsouzeni, čili jeho rada, aby pedofilové vyhledali odborníky, těžko bude mít zištný motiv.

Je ale také třeba říct, že návštěvou v sexuologické ambulanci asi nikdo moc neprohloupí. Naopak potíže může způsobit ten, kdo do ambulance nepůjde, i když bude mít problémy se sebeovládáním. A myslím si, že je dobře, když se tu o léčbě docela dost píše, neboť bude jedině dobře, když pedofilové budou mít dostatek informací a sami se pak na jejich základě rozhodnou, zda sexuologa kontaktovat nebo ne.

Osobně se mi na tom vzkazu spíše nelíbí to, že mi z podtextu jaksi vyplývá, že pan Ptáček říká, že by se pedofilové raději měli vyhýbat dětem. Což ostatně přesně koresponduje s tím, co vyžaduje po pacientech v Bohnicích. Můj názor je, že ne všichni pedofilové se takto úplně musí dětem vyhýbat.

Na druhou stranu je myslím pan Ptáček i v mnoha věcech otevřený jaksi našemu pohledu na věc a v rozhovoru řekl nejednu rozumnou věc, takže já bych mu za rozhovor poděkoval. :) Navíc chci, aby na tomto webu probíhala diskuse a výměna různých názorů, pochopitelně v jistých mantinelech - tedy diskutovat o tom, že sex s dětmi je v pořádku by pro mě bylo asi stejné, jako diskutovat o neexistenci holocaustu a budu a jsem proti tomu, aby se zde něco takového objevovalo.

Takže ty pasáže, ve kterým s panem Ptáčkem nesouhlasíme, můžeme vnímat jako zajímavý podklad k diskusi.

Nahoru