Byl Jaroslav Foglar pedofilem?

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou vypnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Byl Jaroslav Foglar pedofilem?

Re: Byl Jaroslav Foglar pedofilem?

od Filip » neděle 17. 12. 2017, 18:55:18

Osobne je mi jedno či bol, alebo nebol pedofi/ efebofil. Ale bol by som rád ak by bol. Takže mi to až tak jedno neni. :D Ale k veci. Foglar, Andersen a iní, sa občas dávajú za príklad ako pozitívni pedofilovia. A pozitívne príklady sú lepšie ako negatívne. Je lepšie keď je pedofil inšpirovaný Foglarom, ako keby sa mal inšpirovať niekym kto zneužíva deti.

Re: Byl Jaroslav Foglar pedofilem?

od Gavin17 » neděle 17. 12. 2017, 7:56:24

Dnes jsem si přečetl článek od Dana i reakce na něj a rád bych napsal pár slov k tomu všemu.
Píšu také knížky pro chlapce a o chlapcích a jejich vztazích, hlavně o přátelství, který je hybnou sílou mého života, jakožto ryzího boylovera.
Jaroslav Foglar byl v mém dětství velkým vzorem, první knihou byla "Chata v jezerní kotlině" z otcovy knihovny, vydání od Kobese, jež mne uchvátila ve věku 12 let a dodnes je mojí nejoblíbenější foglarovkou.
Na rozdíl od Foglara se v některých svých povídkách erotickým aspektům chlapeckých vztahů nevyhýbám, protože je dobře znám z praxe z práce s chlapci a většinu z toho toho jsem viděl, slyšel či zažil (teď mluvím i o přímém vztahu chlapec a dospělý, který je v některých dílkách zobrazen).
Celá diskuze v časopisech, novinách atd. mi přijde v podstatě dost nesmyslná, protože za člověka musí především hovořit činy - a že za Jestřábem jsou mega činy je nesporné. To, že učinil z chlapectví to nejkrásnější na světě je podle mne pozitivum velké hodnoty, nad nímž není možno pochybovat, jen ho lze ocennit.
Přesexualizovanost dnešní společnosti potřebuje útočiště před nevkusem a brakem a svět chlapectví Jaroslava Foglara je tou "bobří hrází" proti ní. A znám mnoho chlapců, kteří za tu hráz touží utéct - Díky bohu.
Přeji krásné dny pod modrou oblohou všem, kteří si váží chlapeckého přátelství.
GAVIN

Re: Byl Jaroslav Foglar pedofilem?

od Kasz » pátek 25. 12. 2015, 16:00:43

Evelyn píše:Upřímně, jsem heterosexuální vdaná žena s dětmi, a ve Foglarových knihách to vše (byť ne v takové míře) vidím taky. Hlavně příběh Jana Tleskače a Ema je velice silný. Foglar byl pro mě člověk, které své přirozené směřování velmi kvalitně zvládl a využil ke společensky přínosným cílům.
Děkujeme za postřeh. :)

Re: Byl Jaroslav Foglar pedofilem?

od Filip » pátek 25. 12. 2015, 15:54:50

Mám pocit, že ľudia ktorí majú problém prijať predstavu, že Foglar, Andersen, Carroll, či Barrie sú pedofilovia, majú problém prijať predstavu že pedofil je slušný človek.

Re: Byl Jaroslav Foglar pedofilem?

od Evelyn » pátek 25. 12. 2015, 10:13:51

Upřímně, jsem heterosexuální vdaná žena s dětmi, a ve Foglarových knihách to vše (byť ne v takové míře) vidím taky. Hlavně příběh Jana Tleskače a Ema je velice silný. Foglar byl pro mě člověk, které své přirozené směřování velmi kvalitně zvládl a využil ke společensky přínosným cílům.

Re: Byl Jaroslav Foglar pedofilem?

od Jednorozec » neděle 6. 7. 2014, 15:38:13

Dovolím si přidat přirovnání.
Pokud někdo na sobě má bílé peří, neznamená to že je husa, pokud má ovšem zobák, bílé peří, plovací blány mezi prsty, kejhá, mašírují za ním housata a na výšku měří jen půl metru tak to husa na 99% bude...

Re: Byl Jaroslav Foglar pedofilem?

od simgiran » pondělí 7. 4. 2014, 17:25:19

Souhlasím s Kaszem, že nelze říct, že někdo nebyl pedofil, protože ostatní osoby (včetně dětí), které s nim byly v kontaktu, si nevšimly "pedofilního projevu" dotyčného. Mnoho pedofilů na sobě nedá znát, že jsou pedofilové, jednak kvůli tomu, aby nebudily podezření, pak také kvůli tomu, že nechtějí, aby se děti kvůli nim cítily nějak nepohodlně.

Co se týče onoho věnování se jen klukům, to by možná šlo vysvětlit v kontextu doby. Ostatně třeba v US jsou dodnes Boy Scouts a Girl Scouts (i když je i mnoho organizací pro děti bez ohledu na pohlaví).

Také mám pocit, že lidé často cítí přehnanou potřebu vyvrátit byť jen možnost, že by Foglar mohl být pedofil, že to berou jako něco, co by znevážilo obraz Foglara. Přitom to tak vůbec není, jestli Foglar byl pedofil nebo ne, to nic nemění na jeho činech, na kvalitu jeho literární tvorby, na jeho přínos společnosti apod.

Mnohé argumenty, které se snaží ukázat, že Foglar pedofil byl, lze vysvětlit i jinak, samy o sobě nedokazují, že pedofilem byl. Nebudu se pouštět do debaty na základě literárního projevu (který myslím např. Weiss bere jako argument), přiznám se, že jsem Foglarova díla nečetl. Ovšem mnoho argumentů, které by měly svědčit proti možnosti, že byl Foglar pedofil, tuto možnost nejenže přesvědčivě nevyvrací, ale ani prostě nějak významně nenaznačují, že pedofil nebyl. Možná nejpádnější argument proti této možnosti, co jsem slyšel, byl, že si pedofil údajně do deníku zapisoval zmínky o erotických snech o ženách. Viz http://vontove-foglar-stinadla.abchistory.cz/devcata-divky-zeny-homosexualita-jaroslav-foglar.htm. Pokud je to autentické, pak je to dost přesvědčivý důkaz, že byl Foglar přinejmenším sexuálně zaměřen na ženy. (100% důkaz to není, mohl by to psát ve snaze přesvědčit sebe nebo jiné, že je zaměřený na ženy, ale to už je dost spekulativní, nepřijde mi to moc pravděpodobné.) Byl by to i poměrně dobrý argument proti Foglarově zaměření na chlapce, ale zdaleka ne tak dobrý, jako pro to, že byl zaměřený na ženy. (Existují totiž lidé, kteří jsou zaměřeni jak na chlapce, tak na ženy, počítám se mezi ně a vím o několika dalších, zdá se, že je to však poměrně vzácné. V jednom průzkumu, co jsem nedávno viděl, vyšlo, že 5 % homosexuálních pedofilů je také srovnatelně silně zaměřených na ženy a 13 % je na ženy zaměřeno znatelně méně, ale významně.) Pokud by Foglar byl zaměřen na ženy i na chlacpe, absence zápisů erotických snů o chlapcích nebo podobných zápisků by byla celkem pochopitelná, Foglar by si mohl odmítat připustit sexuální zaměření na chlapce (to je u pedofilů celkem běžné i dnes, natož dříve) nebo by se mohl bát, že jeho zápisky někdo objeví - ať už za jeho života nebo po něm.

Osobně bych si netroufal tvrdit s jistotou, že byl Foglar pedofil, to bych si troufl tak možná u Lewise Carolla, kde je to podle mě velmi jasné. Což ovšem Danův článek ani netvrdí, přijde mi spíš, jako podívání se na některé aspekty Foglarova života pohledem pedofila. (Ještě podotknu, že pokud by byl Foglar zaměřen na chlapce ve věku zhruba 11 až 15 let, nejednalo by se o pedofila, ale efebofila.)

Re: Byl Jaroslav Foglar pedofilem?

od Dan » pondělí 7. 4. 2014, 6:03:55

Dobrý den pane Menharte,

ke komentáři výše od kolegy Kasze doplním také svou otázku, nebo snad snahu o ujasnění, co by se právě oněmi pedofilními projevy mělo myslet. Skutečně jde spíše o ujasnění pojmů nebo diskuzi o nich. Sám za sebe mohu říct, že pokud bych jaksi o sobě veřejně neprohlásil, že jsem pedofil, dodneška by to o mně nikoho možná ani nenapadlo, myslím, že podobnou zkušenost má řada pedofilů.

Zároveň mám pochopení pro vaše rozčarování, nebo možná posměch pro takové "konspirační teorie", vlastně moje úvaha nad tímto tématem vznikla i z toho důvodu, s jakou samozřejmostí někteří lidé tvrdí jako fakt, že Foglar pedofil byl. Pokusil jsem se, uznávám že dost neodborně, sám za sebe postupovat po této tezi. Například myslím, že i v tomto rozhovoru http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10252839638-hyde-park-ct24/214411058080306-hyde-park/ s panem profesorem sexuologem Weisse se myslím můžete doslechnout tezi, že Foglar byl pedofil tvrzenou jako fakt. S takovou jistotou jsem myslím něco takového ve svém článku ani nebyl ochotný naznačovat. Spíš jsem se snažil o jakýsi ano pseudopsychoanalytický rozbor několika textů, který se částečně opíral o moje vlastní zkušenosti s psaním, s náznaky pedofilie, které leckdy jako by samy nebo jako určitý ventil do literárního textu mohou pronikat, nebo se za určitých okolností mohou transformovat i do literárních prostředků.

Chtěl bych se trochu ohradit proti srovnání pedofila a fašisty, myslím, že mezi tím jsou určité diametrální rozdíly. Určitě mi nešlo o proklamaci žádné politické ideologie, ale určitého vzoru - vzorce chování dospělého v prospěch dětem, nepsal jsem pro nějaké svoje pedofilní spolustraníky, ale spíš pro povětšinou náctileté pedofily, kteří si ve svém věku takové vzorce chování musejí v hlavě srovnávat a mají potřebu o nich diskutovat, nebo ano, snad i hledat určité vzory. Takže bych si trval na tom, a možná bylo omylem mého článku, že jsem to nepostavil na první místo, že Foglar jako osobnost, možná až trochu mytizovaná, může takovým vzorem chování vůči dětem být, ač byl pedofil nebo nebyl. Vlastně nejen může, ale pro leckteré i je, včetně pedofilů, kteří se v různých táborových organizacích pohybují, jak z doslechu i vím.

Děkuji za Váš komentář a příspěvek k diskuzi ze strany někoho, kdo se jistě vyzná v problematice okolo Foglara a oddílových hnutí více než já.

Re: Byl Jaroslav Foglar pedofilem?

od Kasz » pondělí 7. 4. 2014, 2:43:16

Menhart píše:Za 60 let prošlo oddílem Hoši od Bobří řeky mnoho chlapců a všichni z této doby se stále každoročně scházejí 1x ročně a vyvracejí podobné úvahy o Foglarově orientaci, protože nikdo z nich na sobě žádný pedofilní projev JF nezaznamenal. To je, myslím si, zásadní pro podobné pedofilní konspirace.
Nesouhlasím s Vámi. Foglar klidně mohl být pedofil, a mnoho nepřímých příznaků tomu nasvědčuje. Avšak zda Foglar byl nebo nebyl pedofil, to se nikdo nikdy nedozví, ani to již nikdo nijak nedokáže. Pedofilie nerovná se zneužívání dětí. Pedofilie nerovná se, že "někdo zaznamená na sobě nějaký pedofilní projev dotyčného"… V žádném případě není třeba, aby někdo zaznamenal nějaký "pedofilní" projev… Naopak - pedofilie se na druhém člověku může projevovat přesně tak, jak se choval i Foglar. Typicky pedofilních projevů lze na Foglarově životě vidět mnoho. Nedokazuje to, že pedofil byl, ale ani nic dalšího nevyvrací, že jím nebyl. A pokud opravdu byl pedofil, pak může být pro mnoho homosexuálních pedofilů vzorem.

Kromě toho, je takové trochu "podezřelé", že se věnoval zrovna jenom klukům… o dívky co se týká mladé generace nějak zájem nejevil. Co třeba Lewis Carroll? Ten zas jevil zájem pouze o dívky. Myslím si, že u obou pánů je přinejmenším hodně nápadné, jakým způsobem se věnovali dětem… A pokud i Vy se věnujete dětem dnem i nocí, jak píšete, a jsou v některých chvílích Vašeho života důležitější než Vaše manželka, také to má možná co dočinění s fenoménem jménem pedofilie...

Je třeba také pochopit, že pokud bychom Foglara za pedofila označili, není to žádné hanobení jeho jména. Je to jen charakteristika zaměření jeho sexuálně motivačního systému, nic víc.

Re: Byl Jaroslav Foglar pedofilem?

od Menhart » neděle 6. 4. 2014, 22:02:16

DanielKubec píše:
Informace, že by Jaroslav Foglar, tento bez nadsázky národní spisovatel, po celá desetiletí nejčtenější a nejoblíbenější, mohl být homosexuálním pedofilem, bude většinou společnosti brána zřejmě jako negativní, jako očerňující jeho jméno. Vyvolává potřebu po marginalizaci takového zjištění nebo jeho vyvracení. Stejně tak si počíná Miloš Zapletal ve své níže zmíněné knize. Ale já věřím, že to lze brát naopak jako něco zcela pozitivního, pokud Foglar skutečně boyloverem byl, jeho přístup k životu, jeho realizace své osobnosti, může být pozitivním vzorem takřka pro každého pedofila žijícího i v dnešní společnosti. To je ještě markantnější, pokud člověk Foglarovy romány bere jako návod k takovému životu a ony skutečně tak psány jsou. Jeho knihy jsou vhled do dětské psychiky, fantazie, tužeb, ale také, naplnění dětského světa hrou, zábavou, která vede k neustálému poučení a utužování charakteru dospívajícího člověka. Souhrnně lze říct, že Foglarova tvorba je ukázáním cesty v pozitivním přístupu k dětem.
Celý článek
Po přečtení článku si říkám, že jsem asi taky pedofil.
Autor zde totiž snáší důkazy, které sedí na každého oddíláka, který s dětmi prožil nějaký skvělý tábor, kterému oddíl funguje a zpětná vazba dětí ho dobíjí a burcuje k další smysluplné práci s dětmi - každý oddílák ví, že třeba kluci, když se zakoukají do děvčat, tak "zblbnou" a přestávají mít o práci v oddíle zájem, což narušuje chod oddílu.
Každý výše zmiňovaný oddílák (pokud zrovna nenašel k sobě ženu podobně PEDOFILNĚ založenou) ví, že třeba i ta manželka nebo partnerka vyžaduje, aby čas věnoval jí a ne oddílu. Jsou období, kdy ten oddílák dá přednost vztahu s ženou, ale jindy by raději ženu poslal na celé léto k moři, aby měl klid na oddíl, na přípravu tábora atd. Věřím Foglarovi, že zkoušel vztah se ženou a věřím, že ho ženy zdržovaly od oddílu. Každý jsme si tím prošel.

Za 60 let prošlo oddílem Hoši od Bobří řeky mnoho chlapců a všichni z této doby se stále každoročně scházejí 1x ročně a vyvracejí podobné úvahy o Foglarově orientaci, protože nikdo z nich na sobě žádný pedofilní projev JF nezaznamenal. To je, myslím si, zásadní pro podobné pedofilní konspirace.
Foglar ve svých knihách popsal spoustu postav. Snažil se pro čtenáře najít nějaké vzory, chtěl oddělit dobro od zla, chtěl morální obrodu společnosti. Pochopil, že cvičení a sportování dává mládeži lepší náplň než pokuřování a popíjení na autobusových zastávkách. Kolik i dnes tam vidím mládeže, jak mrhá čas...

Taky jsem oslovil děti "na ulicích" a založili oddíl, jezdili na výpravy a tábory. Oddíl už nevedu, ale klidně ještě dnes neznámému dítěti na ulici (klidně i s rodiči) doporučím nějaký oddíl, který by mu prospěl. Podobně to určitě dělají i další oddíláci, kteří se svým oddílem prožili krásné chvíle.
Důležité také je se dívat na Foglarova poselství v čase, kdy byla psána. Třeba předválečný čas potřeboval opravdové muže. Společnost tehdy uznávala jiné hodnoty než dnes, kdy se nám zdají podezřelé, vyšinuté, úchylné...

Lze napsat o Foglarovi, že byl např. fašista a snést důkazy a na jeho říšské vzory chlapců, antických atletů - dokonalost těla. Lze mu podsunout komunistické ideály a dokazovat to tím, že nabádal dělat čtenáře nezištně dobré skutky pro blaho společnosti. Lze každé podobné konstrukce podložit dalšími pseudodůkazy a lze taky jen naznačovat v otázkách bez odpovědí. Článek, na který reaguji se otazníky jen hemží, a odvolává se například na studii člověka, který se stal nepřítelem JF. Ten člověk účelově vypouštěl lži a výmysly, aby se Foglarovi mstil i po jeho smrti. Jedna z jeho lží, kterou pustil do světa na své za tím účelem svolané tiskové konferenci v roce 2001, byla údajná spolupráce Foglara s STB, která byla opřena o svědectví Foglarova synovce, kterému měl dotyčný pomoci k získání dědictví po JF. Nakonec po mnoha letech, kdy se i synovec Foglara s dotyčným rozhádal, tak se synovec doznal, že o žádné spolupráci nemá informace.
http://www.bohousek.cz/view.php?cisloclanku=2006100301" onclick="window.open(this.href);return false;

Lži se vymýšlejí lehce, ale těžko se vyvrací. Snadno nelze vyvrátit asi ani konstrukce o pedofílii, zvláště pokud se nakonec udává Foglar jako vzor. Dětem neublížil, kéž by tací byli i ostatní...
Stejně tak ho můžeme označit jako vzorného fašistu nebo komunistu - kéž by byli tací i ostatní...
Na fašistickém webu tedy mohou být úvahy o jeho fašistických sklonech, na pedofilie-info se hledá opora pro pedofílii. :-)

Říkám si, že podofílie je nakažlivá. Navíc nakažlivá knihami.
Spousta lidí totiž "nechce nikdy dospět" a někde v sobě si kousek toho upřímného bezstarostného dětství pěstuje.
Foglara jsem viděl docela mnohokrát, dokonce jsem byl u něj doma a myslím si, že chápu jako člověka - s chybami i jeho přednostmi. Nebyl dokonalý, ale chtěl jim být. Snažil se pro to něco dělat a dával tak osobní příklad. Stejně tak nebyl ideální ani jeho oddíl, ani chlapci, kteří do něj chodili. Foglar však nepsal reportáž, ale pomocí příběhu se snažil působit na své čtenáře, aby byli lepší. To se mu dařilo - u někoho málo, u někoho skoro nic, ale i ten největší grázl u nás ví, jak vypadá dobro v podobě Mirka Dušína. Je každého věc, jestli žije rychlošípácky nebo jako bratrstvo kočičí pracky.
K těmto úvahám jsou důkazy. K pedofílii jen dohady.

Fakt by to chtělo nějaký důkaz. Jinak se plácá prázdná sláma. Ale děkuji za snůšku úvah, které mě však nepřesvědčily. Jsou přesvědčivé vůbec pro někoho? - končím také otazníkem.

Re: Byl Jaroslav Foglar pedofilem?

od Dan » středa 13. 2. 2013, 10:30:55

Ano i Štorchovi na dětech velmi záleželo a měl řadu velkolepých plánů, které se mu povětšinou nepodařilo realizovat. Každopádně měl to vymyšleno hezky, kdybych chtěl být uštěpačný, řekl bych, že až nápadně hezky. Ale to si asi pan Štorch nezaslouží, podobně jako Foglar svůj život zřejmě dětem zasvětil, a hlavně to je hezké.

Re: Byl Jaroslav Foglar pedofilem?

od Gabriel Svoboda » pondělí 11. 2. 2013, 10:29:45

Ten Eduard Štorch je fakt zajímavá osobnost, před přečtením článku na Wikipedii by mě vůbec nenapadlo, že byl převážně pedagogem, a to dost aktivním ...
Eduard Štorch, Dětská farma, s. 109-110 píše:Učitel se ovšem koupe stejně s dětmi a stejně si hraje, šplouchá, plave, staví a válí se v písku. S oděvem byla odložena jistá přehrada, vždycky oddělující ucitele od žáků. Také mezi žáky samými padly všechny přehrady a už není znáti, kdo je bohatý, kdo chudý - všichni jsou ve stejných plavkách. ... Kde jsou děti samy mezi sebou, jen s vychovatelem, tam se mohou docela dobře obejíti i bez plavek. Úplné obnažení těla je jistě léčivé ve smyslu zdravotním, ale je léčivé i mravně. Mám v tom směru nejlepší zkušenosti. Děti totiž nevidí svou nahotu. A to i když třeba jsou hoši s holčičkami pohromadě. Je až ku podivu, jak čistě děti přijímají nahotu. Asi podobně, jako ješte někde civilisací nezkažení divoši. Vždyť nahota je přirozený stav dětí a jen nahé děti se cítí opravdu volné a šťastné. Zvykání nahotě je důležito i po stránce pohlavní výchovy. Děti, které prošly kultem nahoty, jsou zachráněny pred mravním scestím. V kritické době dospívání zachovávají si klid a zcela cizí jest jim rozbouřená zvědavost a nezřízená fantazie vrstevníků, vychovaných ve falešném studu.
:)

Re: Byl Jaroslav Foglar pedofilem?

od Kuba » pondělí 11. 2. 2013, 9:33:43

Tony píše:Pedofilii za tím vidět můžeme, ale pochybuji, že děti, pro které jsou jeho knížky určené, tam uvidí něco zvláštního.
Děti samozřejmě - naštěstí - nic takového nenapadne. Stejně ale tak, když budeš nějakému konkrétnímu (a třeba úplně cizímu) dítku věnovat spoustu času, budeš si s ním neúnavně hrát, učit jej novým věcem, zodpovídat nekonečný proud otázek a prostě dělat všechno možné proto, aby to dítě bylo šťastné, taky za tím ono dítě nejspíš neuvidí nic zvláštního. Ovšem ty budeš vědět, že tu zvláštní mimořádnou pozornost tomu dítěti věnuješ třeba právě proto, že jsi pedofilem.

Re: Byl Jaroslav Foglar pedofilem?

od Dan » neděle 10. 2. 2013, 23:04:08

pro Tony: To je hodně podstatná připomínka - skutečně jaksi cílené čtenářstvo v tom těžko může vidět to, co jsem se možná uměle snažil v článku naznačovat. Čtenáři tam skutečně můžou vidět sami sebe nebo svůj sen - zažít takové přátelství, Foglar měl myslím velmi brilantně vybroušený styl, jak své primární čtenáře - kluky kolem 12 let, vtáhnout do děje, v tom byl v našich končinách mistr, vedle něj by snad šlo stavět Štorcha (popravdě možná taky pedofil, ale o tom třebas zas někdy jindy...)

Jde snad spíše o to, když se řekne A říci i B. Pokud někdo - třeba sexuologové tvrdí - že Foglar byl pedofil, kde lez pro to hledat opěrné body? Já spekuluju nad těmi, které jsem výše zmínil. Ale to už přistupuju k textu tím zorným úhlem pohledu - byl Foglar boylover? - a pro to se tam takové styčné body snažím hledat. Když jsem tak ve čtrnácti sjížděl Záhadu hlavolamu, hltal jsem ji jako zcela do příběhu zaujatý čtenář - a tak je to správně, tak to Foglar chtěl. Na druhou stranu, když jsem viděl jednu z filmových verzích, u pasáže s Janem Tleskačem jsem si možná i pobrečel, a jen tak mezi námi, už tehdy tam mohlo u mě prosvítat něco maličko sexuálního (ten představitel byl úžasný, a příběh mě dojímal).

Re: Byl Jaroslav Foglar pedofilem?

od Tony » sobota 9. 2. 2013, 21:42:22

Chata v jezerní kotlině byla moje nejoblíbenější foglarovka. Asi proto, že v době, kdy jsem ji četl, bych taky rád něco takového zažil.
Pedofilii za tím vidět můžeme, ale pochybuji, že děti, pro které jsou jeho knížky určené, tam uvidí něco zvláštního. Sám jsem se taky nad ničím z jeho knížek nepozastavoval a bral to jako ideál nebo vzor.

Re: Byl Jaroslav Foglar pedofilem?

od Dan » sobota 9. 2. 2013, 11:56:56

pro Rein: Kdyby se měl Foglar pokládat za homosexuála, opět bych se ptal, jaký je k tomu argument? Ano, bydlel celý život s maminkou (co si budem povídat to je velmi nápadné), ale při takovém úhlu pohledu zůstává otázka homosexuál-pedofil stejně otevřená.

Uznal bych to v tom smyslu, že ty jeho undergroundovější knížky jako Přístav volá nebo Chata v jezerní kotlině nepopisují lásku muž-chlapec, ale chlapec-chlapec. Samozřejmě i o tom by se dalo hádat, lae z mého úhlu pohledu - erotické experimentování dvanáctiletých není v knížce vyobrazeno jen proto, že se to nehodí, ale jinak tam k němu všechno spěje. Dá se to považovat zobrazení a oslavení takového druhu lásky, kterou snad v tom věku Foglar sám prožil? Anebo právě proto, že mu takový vztah chyběl, tak si ho vysnil v literatuře?

Ale tak jako tak, přidržím se své závěrečné teze v článku: tedy je úplně jedno, co-kdo Foglar byl, a rýpat se v jeho sexualitě vlastně nemusíme, snad je to i neslušnost. Co podstatného nám jeho život může říct: Chovejme se k dětem jako Foglar, žijme pro ně, tvořme pro ně, a bude to ok.

Re: Byl Jaroslav Foglar pedofilem?

od Dan » sobota 9. 2. 2013, 11:29:27

pro Kuba: Anebo je taky klidně možné, že to ani sám Foglar nevěděl, heh. Nebo si nepřipouštěl. Jak jsem v článku několikrát zmínil, celé je to dosti spekulativní, ale pokud i sexuologové Foglara zmiňují a pokud proběhla dříve myslím i dost brutální debata o tom, jestli Foglar pedofil byl, bylo by myslím i od těch, kdo takové argumenty vznášejí korektní, nějak je podložit. A podklady z jeho biografie jsou jedna věc, pro někoho možná nápadná, ale hledat paralely v jeho díle může být taky jaksi opodstatněné. Kdo upřímně něco píše nebo tvoří, tak ví, že do toho dává kus ze sebe.

Jako další jméno často zmiňované je Andresen. Podobně tak, pokud bych to připustil, tak jsem přesvědčený, že Malá mořská víla je vpodstatě metaforou homosexuálně pedofilního vztahu, čímž dávám najevo své převědčení, že by Andresen mnohem raději napsal malého mořského víla, ale na to jaksi neměl. Ale dobře, vílu jsem dosud řádně nenastudoval, takže si na tom názoru nelpím. Možná až někdy..

Re: Byl Jaroslav Foglar pedofilem?

od Kuba » sobota 9. 2. 2013, 10:33:17

Rein píše:Rozhodně je pravda, že mnozí sexuologové hovoří o Foglarovi jako o homosexuálním pedofilovi, mnozí ale také se vztyčeným ukazovákem. Pokud lze tohoto spisovatele považovat za pedofila, lze říct že skutečně nikdy nepochybil a žádnému chlapci neublížil a nebo vše zastřela temnota nad Stínadly? Nejsou někteří vůdčí chlapci popisováni s nadmírou oslavy třeba jen proto, že se jim chtěl spisovatel ospravedlnit? A nebo je to jen pomluva Vontů? :)
Jestli byl Foglar pedofilem nebo nebyl, to nevím. S jistotou to věděl asi jen on sám a je logické, že se svými vnitřními touhami moc nechlubil. Nicméně podezírat někoho ze zneužívání dětí jen proto, že se mu možná mohli líbit mladší kluci, to mi připadá přehnané.

Re: Byl Jaroslav Foglar pedofilem?

od Gabriel Svoboda » sobota 9. 2. 2013, 8:00:42

Já taky. :) A Dan odhalil hodně zajímavých souvislostí. Příběh o Emovi jako varování pro potenciálního pedofilního útočníka ... hmmm, to by mě nikdy nenapadlo.

Re: Byl Jaroslav Foglar pedofilem?

od Rein » sobota 9. 2. 2013, 0:53:11

Knížky Foglara, zejména příběhy Rychlích šípů, jsou skutečně plné čistých ideálů a krásy. Také jsem je jako malý kluk četl a vážně mne nenapadlo uvažovat nad tím, proč se tam nevyskytují holky a nebpo proč chlapci mají krátké trenírky a infantilné úsměvy jak v pronofilmu :D Zkrátka jsem ty příběhy hltal kvůli tomu napětí a stylu, jakým Foglar psal, případně kreslíř kreslil. Jisté je, že už v té době jsem věděl, že všichni nejsou jako Mirek Dušín a co se týče roztržky Em s Tleskačem, nenapadlo mě, že by tam mohlo být cokoli pedofilního. Jenom mě teďka možná napadá, že se mi líbil ve filmovém zpracování Jarka Metelka.. no ten byl ale vážně hezkej :P

Dnes když jsem ten článek četl, tak vážně souhlasím s tím, že Foglar mohl upozornit na násilí na dětech z nějakého "skrytého" důvodu co se týče Ema a Tleskače. No ale tomu by chyběl ten pedofilní podtext. Em se o něho sice staral, ale žádná láska tam nebyla.... Myslím, že kdyby pedo-Foglar chtěl, zaměřil by svoje dílo celkově jinak. Spíš bych se klonil k tomu, že Foglar byl homosexuál.

Rozhodně je pravda, že mnozí sexuologové hovoří o Foglarovi jako o homosexuálním pedofilovi, mnozí ale také se vztyčeným ukazovákem. Pokud lze tohoto spisovatele považovat za pedofila, lze říct že skutečně nikdy nepochybil a žádnému chlapci neublížil a nebo vše zastřela temnota nad Stínadly? Nejsou někteří vůdčí chlapci popisováni s nadmírou oslavy třeba jen proto, že se jim chtěl spisovatel ospravedlnit? A nebo je to jen pomluva Vontů? :)

Nahoru