Osudy lidických dětí

Recenze a tipy na zajímavá knižní díla.
Uživatelský avatar
fenix

Osudy lidických dětí

Nový příspěvek od fenix »

Osudy lidických dětí (lidice-memorial.cz)
Tato kniha je vůbec první publikací, která mapuje osudy 105 dětí ze starých Lidic. Autoři při jejím zpracování vyšli z většiny dostupných pramenů a jednotlivé informace poskládali do mozaiky skutečného příběhu.

Právě díky konfrontaci s jejich stále živými vzpomínkami bylo možné předložit věrohodný a autentický popis veškerých událostí, spojených s tragickými osudy dětí ze starých Lidic. Podrobné vylíčení událostí po 10. červnu 1942 z pohledu lidických dětí a matek je doplněno dobovými fotografiemi, kopiemi dokumentů a ilustračními fotografiemi z míst zmiňovaných v textu, dále pak citacemi a kopiemi dopisů napsaných lidickými dětmi těsně před uzavřením jejich osudů, a v neposlední řadě i citacemi a životopisy přeživších lidických dětí, včetně jejich dobových i současných fotografií.


Pomník dětským obětem války
Obrázek
Zdroj:http://commons.wikimedia.org/Památník Lidice , památník věnovaný obětovaným dětem

http://www.lidice-memorial.cz/pamatnik/pomnik-detskym-obetem-valky/


Třiasedmdesát let od svého vyhlazení si dnes připomenou Lidice (parlamentnilisty.cz)
V obci tehdy bylo zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku a děti, kromě několika vybraných na poněmčení a maličkých do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.