Český žurnál - Děti státu

Tipy a recenze na filmy, seriály či jiné televizní pořady, ve kterých se vyskytují děti, anebo jsou pro komunitu jinak zajímavé.
Uživatelský avatar
Gabriel Svoboda
Moderátor audiovizuální sekce
Varování: 1
Pohlaví: Muž
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 4
ve věku do: 12
Kontakt: svoboda.gabriel@centrum.cz
Výkřik do tmy: https://www.youtube.com/watch?v=y19uKiha-fw
Příspěvky: 7422
Dal: 1423 poděkování
Dostal: 1447 poděkování

Český žurnál - Děti státu

Nový příspěvek od Gabriel Svoboda »

https://www.csfd.cz/film/327536-cesky-zurnal/559038-deti-statu/

Jak opravdu funguje norský systém ochrany dětí Barnavernet? Komu v Norsku vlastně patří děti a je reálné vychovat ideální rodiče? Režisérka Ivana Pauerová nabízí v novém dokumentu cyklu Český žurnál nezaujatý pohled do zákulisí norského sociálního systému i dopadů jeho činnosti
Barnavernet je norský úřad na ochranu dětí, založený v roce 1992. Poskytuje pomoc dětem a rodinám v různých situacích od finanční pomoci, až po odebírání dětí. Stát skrz Barnavernet dohlíží na kvalitní dětství všech dětí. V posledních letech se však něco stalo a norský systém na ochranu dětí začal mít odpůrce po celém světě, včetně České republiky. Film zkoumá, proč i u nás Barnavernet vzbuzuje až takový zájem. Proč jsou Norové dobrovolně víc regulovaní státem a institucemi, než my v Česku. V Norsku lidé říkají, že stát je nejlepší kamarád. Jsou za omezení rádi a jsou spokojení, že stát rozhodne za ně. I proto jsou Norové dle výzkumu veřejného mínění skoro každoročně vyhlašováni za nejšťastnější národ na světě. Proč bychom my točili o Norsku, když je u nás tolik problémů? Máme největší počet dětí v kojeneckých ústavech v Evropě, odebíráme většinu dětí kvůli finanční situaci v rodinách. Ale pak na druhou stranu to, co se děje v Norsku, je problém každého vyspělého státu a týká se to všech nás v Evropské unii, protože nám to klade otázku o tom nejzásadnějším: Má být stát složený z rodin anebo má být stát jedna rodina? (ČT)

21.11.2017 ve 21:00 na ČT2, 22.11.2017 v 16:05 tamtéž a v noci z 25.11.2017 na 26.11.2017 v 1:40 tamtéž.