Čekání na déšť

Tipy a recenze na filmy, seriály či jiné televizní pořady, ve kterých se vyskytují děti, anebo jsou pro komunitu jinak zajímavé.
fenix

Čekání na déšť

Nový příspěvek od fenix » čtvrtek 19. 5. 2011, 19:23:30

Čekání na déšť

Československo, 1978, 70 min

Veľkomestské sídlisko, zaliate augustovým slnkom, je prázdne a nepríjemné. Dvanásťročnej Alenke je smutno. Priateľky sú ešte na prázdninách, mama chodí do práce a Alenka je celý deň sama. Snaží sa skrátiť si dlhú chvíľu a vymýšľa si úlohu očarujúcej partnerky herca, ktorý býva v susedstve. Zoznámi sa i s mladým vojakom zo susedného balkóna. Jediné pekné chvíle prežíva v spoločnosti slepého invalida pána Taraba, ktorý odchádza do nemocnice a zveruje jej do opatery svojho vlčiaka. Alenkina matka má priateľa, ktorý je dievčatku veľmi nesympatický. Nie je nikto, komu by sa mohla zveriť a kto by ju potešil, a tak víta návrh pána Tarabu, ktorý chce svoj návrat z nemocnice osláviť. Pri nákupe sa Alenka stretáva s vojakom Pavlom a na druhý deň ho vyprevádza na stanicu, kde sa jej zrúti nádej prvého cituvého prebudeniea, keď sa objaví Pavlovo dievča. Alenka tak opäť zostáva sama. Pred domom nájde vlčiaka a dozvie sa, že pána Tarabu zrazilo auto a že je zase v nemocnici. Je to zlá správa, ale spolu s ňou prichdáza niečo, na čo všetci podvedome čakali - dážď. Prší a napätie sa pomaly uvoľňuje...

http://www.csfd.cz/film/4942-cekani-na-dest/galerie/
Dan
Čestný člen skupiny ČEPEK
Pohlaví: Muž
Líbí se mi: Chlapci
Dal: 90 poděkování
Dostal: 227 poděkování

Re: Čekání na déšť

Nový příspěvek od Dan » sobota 21. 5. 2011, 12:17:05

jaj, taky sis moh dát aspoň tu práci a přeložit to do češtiny, a třebas přidat i osobní názor, pročpak nám to doporučuješ, ocenil by, tojo.
mister.nobody
Nový člen
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 13
Výkřik do tmy: "I'm sure the universe is full of intelligent life. It's just been too intelligent to come here."
— Arthur C. Clarke = 100% souhlas...

Nový příspěvek od mister.nobody » čtvrtek 16. 6. 2011, 19:23:18

DanielKubeC píše:jaj, taky sis moh dát aspoň tu práci a přeložit to do češtiny...
Počkej... nerad bych se tě dotkl, ale tím myslíš, že nerozumíš slovenštině? :o

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Velkoměstské sídliště zalité srpnovým sluncem je prázdné a nepříjemné. Dvanáctileté Alence je smutno. Kamarádky jsou ještě na prázdninách, máma chodí do práce a Alenka je celý den sama. Snaží se zkrátit si dlouhou chvíli a vymýšlí si roli okouzlující partnerky herce, který bydlí v sousedství. Seznámí se i s mladým vojákem ze sousedního balkónu. Jediné pěkné chvíle prožívá ve společnosti slepého invalidy pana Taraba, který odchází do nemocnice a svěřuje jí do opatrování svého vlčáka. Anina matka má přítele, který je děvčátku velmi nesympatický. Není nikdo, komu by se mohla svěřit a kdo by ji potěšil a tak vítá návrh pana Taraby, který chce svůj návrat z nemocnice oslavit. Při nákupu se Alenka setkává s vojákem Pavlem a druhý den ho vyprovází na stanici, kde se jí zbortí naděje prvního citového probuzení, když se objeví Pavlovo děvče. Alenka tak opět zůstává sama. Před domem najde vlčáka a dozví se, že pana Tarabu srazilo auto a že je opět v nemocnici. Je to špatná zpráva, ale spolu s ní přichází něco, nač všichni podvědomě čekali - déšť. Prší a napětí se pomalu uvolňuje...

...
Dan
Čestný člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci
Dal: 90 poděkování
Dostal: 227 poděkování

Nový příspěvek od Dan » pátek 17. 6. 2011, 19:16:58

mister.nobody: Děkuju! To bue spíš mým zpecifickým vztahem ke slovenštině, ne jde spíš o to, že když tu padne nějaký film, raděj bych si přečetl osobní názor toho kdo příspěvek vkládá, než okopčený z csfd, přec jen, názor na pedofila na film s dětmi, je o něco jiný než názor většiny ostatních diváků.
Gabriel Svoboda
Moderátor audiovizuální sekce
Varování: 1
ve věku od: 4
ve věku do: 12
Kontakt: svoboda.gabriel@centrum.cz
Výkřik do tmy: https://www.youtube.com/watch?v=y19uKiha-fw
Dal: 1341 poděkování
Dostal: 1394 poděkování

Nový příspěvek od Gabriel Svoboda » sobota 3. 8. 2013, 17:47:21

http://www.csfd.cz/film/4942-cekani-na-dest/

Opravdu velice kvalitní film, který mám v TOP2 nebo možná TOP1, takže vřele doporučuju se dívat, pro GL téměř povinnost.

V hlavní roli 12letá Dita Kaplanová. Natáčelo se příznačně v Praze-Bohnicích. :D

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Diskuse na CZGL fóru

4.8.2013 v 16:45 na ČT1.
Kasz
Administrátor
ve věku od: 4
ve věku do: 12
Kontakt: kasz@protonmail.com
Výkřik do tmy: Alleinka ♥
Dal: 1155 poděkování
Dostal: 2426 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od Kasz » neděle 4. 8. 2013, 18:24:37

Gabriel Svoboda píše: Natáčelo se příznačně v Praze-Bohnicích. :D
Jsem si říkal, že mi ty paneláky jsou nějak povědomé. :)

Shlédl jsem dnes poprvé, a to ještě ne úplně od začátku, protože jsem na to pozapomněl, ale myslím, že o to hlavní jsem nepřišel. Moc pěkné, konec smutný, i když možná zbytečně, protože ona vlastně předčasně odešla... Ale ten moment, kdy vlastně je celá šťastná, spokojená, blažená... a najednou se to všechno změní (holt není jediná holka na světě...)... a pak je smutná (i když tentokrát podle mě naprosto zbytečně)... Tak jsem si pobrečel nad tím, že škoda, že to nedopadlo jinak, a i kdyby, tak je to stejně jenom Kachyňou vymyšlený "sen". Ale říkám si, dle toho, jaké byly zachycené ve filmu ve filmu scény typu "Kdo to je? Sestřička?" - "Ne." - "Tak tvoje nevěsta?" ... a když přikývl, že ano, tak se ti policajti jen mile usmáli a podali mu zpět občanku nebo co to bylo... když byl voják.

Připadá mi, že dřív lidi uměli rozlišovat mezi úchylem, co obtěžuje děti, a mezi někým, kdo třeba s nějakým dítětem... takkovouto třeba 12tiletou holkou... navázal nějaký vztah... že se na to dívali méně podezíravě a víc střízlivě, víc tak jakože vstřícně a běžně... "Když si na ni počká, proč ne." Aspoň mi to tak připadne. Dneska žijeme v o něco trýznivější době, kdy je tento film označován na ČSFD jako pedofilní...

Ještě se mi pořád trochu derou slzy do očí, perfektní zážitek, a díky Gabrieli za programové upozornění. Což ty upozorňuješ na všechno, ale člověk se na všechno samozřejmě nedívá. Tak jsem si říkal, až třeba zemřeš, tak asi nikdo se nebude o ty TV pořady starat tak, jako se staráš ty.

Jinak když to srovnám s Nedělemi ve Ville d'Avray, tak ty byly ještě tak matematicky na druhou větší a silnější "zážitek". Brečel jsem u nich asi půl hodiny a vím, že kdykoliv je uvidím znovu, budu brečet úplně stejně.
Odpovědět