Květákovo (evangelikální) okénko

Sekce pro příspěvky nových členů fóra - po registraci zde založte nové téma a prozraďte nám pár drobností o sobě, nebo nás jen pozdravte!
simgiran
Globální moderátor
Pohlaví: Muž
Líbí se mi: Chlapci a ženy
ve věku od: 8
ve věku do: 15
Kontakt: e-mail: simgiran@gmail.com
Výkřik do tmy: Jsem produkt dekadentního světonázoru a jakožto takový na slepé větvi vývoje.
Dal: 459 poděkování
Dostal: 529 poděkování

Re: Květákovo (evangelikální) okénko

Nový příspěvek od simgiran » středa 13. 11. 2013, 14:50:35

Mystery: To bys teď měl vysvětlit. Já tvrdím, že ten důkaz Boha je špatný. Nemusím být filosof ani teolog, abych s takovým důkazem nemusel souhlasit. Tedy pokud slovo důkaz v teologii nemá nějaký jiný význam, než jaký má jinak. Uvádím důvody, proč si to myslím. Pokud s nimi nesouhlasíš, tak můžeš uvést proč. Nemusíme se ale hned obviňovat z demagogie.

To tvoje tvrzení jsem použil k tomu, abych ukázal, že je problém argumentovat na základě toho, co si někdo dokáže představit. Jsou věci, které jsou reálné, ale lidé si je pořádně nedovedou představit, na druhou stranu jsou věci, co reálné nejsou, ale lidé si je v určité podobě představit dokážou.
Mystery
Nový člen
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 25
Dal: 3 poděkování
Dostal: 4 poděkování

Nový příspěvek od Mystery » středa 13. 11. 2013, 15:48:23

simgiran píše:Mystery: To bys teď měl vysvětlit.
simgiran:
Matematicky je to správný.

Tvůj důvod byl, že jsi Boha nazval ďáblem a polemizuješ s tím, že vedou mezi sebou nějaký souboj. V tuto chvíli nemůže platit důkaz:"vyšší bytost je to, u čeho si již nic většího nelze představit," protože najednou existují dvě bytosti, dokonce vedou nějaký souboj, nikdy nezačal, nikdy neskončí a to celé je nejvyšší bytost, a teď musím použít jiné jméno, Matematické pravítko.

Dál argumentuješ, že přenáším existenci z představ do reality. Já tomu důkazu spíš rozumím tak, že všechno kolem nás, co vnímáme všemi smysly, utváří představu o fungování světa kolem nás. Ale také rozumím tomu, že představa o světě v mé mysli není úplná, že existuje něco víc. Je to jako se symbolem nekonečna. Chápu, co nekonečno znamená a nic vyššího si představit nedokážu.

Byl jsem na tebe hrubý, ale myslím, že jsem tě vystihl úplně přesně. Já chci vyjádřit hlubší myšlenky a ty na mě útočíš, jak to píšu špatně. Tvoje nejhlubší myšlenka byla ta o tom souboji Boha s ďáblem. Ale pak přijdeš se závěrem, že je to celé nesmysl. Byl jsem na tebe hrubý, protože si myslím, že jsi mírně odbočil od zavedeného tématu.

Omlouvám a prosím, odpusť mi, že mě to tak popudilo, to je všechno.
simgiran
Globální moderátor
Výkřik do tmy: Jsem produkt dekadentního světonázoru a jakožto takový na slepé větvi vývoje.

Nový příspěvek od simgiran » středa 13. 11. 2013, 16:28:10

Mystery: Ten důkaz není matematický. Kdybys z něj chtěl udělat matematický důkaz, tak bys ho musel formalizovat. Pak bys zjistil, že máš předpoklady a máš tvrzení, které vyplývají z předpokladů. Pokud nějaký předpoklad neplatí, důkaz se zhroutí. Dalším problémem je, že v matematice člověk musí precizně definovat pojmy. Hádám, že ty chceš dokázat existence toho Boha, ve kterého věříš. Ale i kdybych ti všechno v důkazu uznal, tak ti zůstane jen nějaká neurčitá nejvyšší bytost, musel bys pak dokázat, že má takové vlastnosti, jaké jí připisuješ (třeba, že chce, abychom v ni věřili).
Mystery
Nový člen
ve věku od: 2
ve věku do: 25
Dal: 3 poděkování
Dostal: 4 poděkování

Nový příspěvek od Mystery » čtvrtek 14. 11. 2013, 9:04:20

Když jdu ulicí a zahlédnu malé krásné děvčátko, zavalí mě zvláštní pocit. Dívám se na ni a nemůžu udělat nic, co mě napadá. Nemůžu jí pozdravit, nemůžu si s ní povídat, nemůžu hladit její vlásky. To všechno chci a nemůžu. Smutek, to je ten pocit, který cítím. Je mi, jako bych opouštěl někoho blízkého. To nedává žádnou logiku. Já ale nepodléhám těmto pocitům, že bych si dělal, co chtěl. Ustane to, protože já vím, že existuje něco, co převyšuje všechno kolem. A s tím se dokážu sblížit natolik, že mě to naplňuje mírem a klidem. Dává mi sílu i vůli. Každý by mi mohl logicky zdůvodnit, že to, s čím se sbližuji neexistuje, ale už mi nikdo nezdůvodní, proč to má takový účinek?

Já si nezvolil, čím budu. Každému je to dáno a je na něm, jak s tím naloží. Je to dar i břemeno. Nenávidím to a zároveň miluji. Na konci mě čeká vysvobození, ale důležitější je ta cesta, jak k němu dojdu. Když selžu, objeví se někdo jiný, kdo zastoupí mé místo. Nikdy neuspěji, protože úspěch je jen dalším krokem na cestě. A přesto chci žít. Kdo by tak mohl žít, kdyby myslel jen logicky? Logika je jen statická věc, nikdy se nemění. Kdežto život je neustále v pohybu, nikdy se nezastaví.
Myš
Čestný člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 5
Kontakt: myscepek@seznam.cz
Dal: 143 poděkování
Dostal: 550 poděkování

Nový příspěvek od Myš » středa 8. 1. 2014, 20:25:09

kvetak píše:
simgiran píše:Musíš napřed otevřít oči, aby ses mohl dívat.
Hle, tak co kdybys konečně ty oči otevřel a přiznal si, že Bůh existuje a ty Ho potřebuješ poznat :D
Anebo aby jsi otevřel oči ty, a začal být otevřenější diskuzi nejen o vědě, ale i jiných pojetích Boha, než máš ty sám.
"Life is a waterfall, we're one in the river and one again after the fall
swimming through the void we hear the word
we lose ourselves but we find it all..."
SOAD
simgiran
Globální moderátor

Nový příspěvek od simgiran » čtvrtek 9. 1. 2014, 13:23:16

Ona Bible není tak úplně konzistentní a postava Boha se v ní mění a dost často mění svoje postoje. Což je celkem fajn, když člověk bere jako literaturu, kde lidé promítaly své dobové představy, která odráží společenskou situaci aktuální v době svého vzniku, ovšem už to není tolik fajn, pokud má být Bible jakousi příručkou pro život a svatým textem přesně popisujícího dokonalého Boha. Jako to druhé ji nemohu uznat, protože tomu prostě neodpovídá.
Myš

Nový příspěvek od Myš » čtvrtek 9. 1. 2014, 20:27:28

kvetak píše:Je jen jedna pravda, jeden Bůh. Jiné pojetí Boha neexistuje tudíš proč o tom diskutovat. :D
Jedna pravda je to pro tebe, vzhledem k tvému velmi jednostrannému pohledu.
kvetak píše:Už jsme se o tom bavili tuhle. Všechno co si kdo k Bibli přidá a nebo ubere je na škodu jemu a i ostatním. Jak? Na to už jsme spolu narazili v pojmenování tvé básně, nazval jsi jí 4. přikázaní a mně nedávala smysl....Bible je zdroj přikázání, které Mojžíš donesl na Bohem vytesaných deskách, na tom se snad shodneme všichni. A znění těch deseti zákonů je přece v Bibli napsané!

A co když to, jak vnímám Boha já, z Bible vůbec nevychází? A nepřidám si, že by mi to bylo nějak na škodu.

Zase tvá jednostrannost pohledů. 4. přikázání z pohledu katolického - cti otce svého a matku svou. Že jiný výklad nerespektuješ, je mi upřímně jedno. Katolický výklad desatera znám nejlépe, použil jsem ten, ač katolík nejsem.
SOAD
Myš

Nový příspěvek od Myš » pondělí 13. 1. 2014, 16:59:16

kvetak píše: Zato jsme všichni denodenně masírováni mnohem agresivnější manipulací ze strany prodejců mobilních telefonů, automobilů, kosmetiky, zaručeně 100% džusů a podobných naprosto nepostradatelných věcí. Tato mediální masáž je tisíckrát, milionkrát intenzivnější, než kdy byla mediální masáž církve a zbledli by před ní i vrcholní ideologové komunismu, o Goebbelsovi ani nemluvě.
Část je na tom pravdivá. Každá doba má svoji strategii manipulace, křesťanství to bylo dříve, teď, jak ten citovaný člověk správně říká, jsou to média. A že křesťanství nebylo tak agresivní? Ono to nebylo třeba. V Boha věřil každý od kolébky a kdo ne, nebo s výhradami, s nedobrou se potázal. Reklama na Boha nebyla třeba, když automaticky věřil každý.

Snažím se nenechat se masírovat ani jedním a TV nechávám úspěšně zaprášenou na skříni :)
SOAD
Mathias8
Registrovaný uživatel
ve věku od: 7
ve věku do: 14
Výkřik do tmy: Deti nepotrebujú vždy rady.
Občas potrebujú iba ruku,
ktorá pohladí. Ucho, ktoré
vypočuje a srdce, ktoré porozumie.
Dal: 171 poděkování
Dostal: 362 poděkování

Nový příspěvek od Mathias8 » neděle 23. 2. 2014, 22:26:52

Podľa mňa náboženstvá existujú preto, aby ľudia konali dobro. To je zmyslom každého náboženstva - kresťanského alebo islamského, židovského či hinduizmu, jednoducho každého vierovyznania.
Samozrejme, nie som proti náboženstvu, ak spôsobuje dobro, ale to, ako sa k vám budú hocikde na svete správať, vôbec nezávisí od vierovyznania. Často je to práve naopak. Náboženstvo mnohokrát slúži na obhájenie a zdôvodnenie zločinov. Ľudia ho zneužívajú, aby iným ľudom škodili a obohacovali sa.
Náboženstvo sa často vedome používa na to, aby sa ľudia začali hanbiť za to, čím sú, aby sa cítili vinní. A náboženstvo je aj skvelý nástroj na ovládanie ľudí. V mnohých krajinách sa využíva na utláčanie žien.
V jeho mene sa násilie na ženách vyhlasuje za legitímne, ženy sú pohlavne zmrzačované, nemajú nijaké práva a sú vylúčené zo života spoločnosti. Z údajne náboženských dôvodov sú ženy väznené doma, majú zakázané vyjsť bez sprievodu na ulicu a musia sa haliť do závojov. A vačšina náboženstiev nedovoľuje ženám zastávať rozhodujúce pozície ani cirkevné funkcie.
Náboženstvá sú na príčine, že sa ľudia štvú proti sebe navzájom, že sa rozpúta nenávisť a násilie - dokonca vypuknú vojny. V mene náboženstva sa na celom svete utláča, diskriminuje, týra a zabíja.

Láska a úcta sú základom, na ktorom možno začať žiť inak. Len s láskou a úctou možeme žiť na tomto svete všetci spolu v mieri. Len vtedy, keď konečne začneme zaobchádzať s Matkou Zemou s láskou a úctou, možu na tejto planéte žiť aj nasledujúce generácie.
Robme všetko s láskou a úctou. Je to také jednoduché.

(Waris Dirie - modelka, spisovateľka, herečka a bojovníčka za ľudské práva)
Odpovědět