Když se dětem ubližuje a je někdy násilí správné?

Diskuze o problematice dětí.
Uživatelský avatar
Daniel
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 4
ve věku do: 10
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: O každé dívence smýšlej, chovej se k ní a jednej s ní tak, jako by to byla tvoje milovaná dcera.
Příspěvky: 525
Dal: 559 poděkování
Dostal: 721 poděkování

Re: Když se dětem ubližuje a je někdy násilí správné?

Nový příspěvek od Daniel »

Jednorozec píše:A i to může pomoct tak maximálně u dítěte co tu věc rozbije nechceně a má samo vůli to řešit, jaký super přirozený důsledek požiješ na kluka co se ti do očí akorát vysměje a nic uklízet nebude chtít?
Udělat mi dcera něco podobného v předškolním věku (a současně ve věku, kdy je v jejích schopnostech sama nebo s moji pomocí po sobě uklidit), tak bych to opravdu řešil fyzickým trestem, konkrétně plácnutím přes prsty, které bych v případě potřeby opakoval tak dlouho, dokud by nešla a neuklidila to.

Udělat mi něco podobného dnes, uklidil bych to za ní a strhnul jí z kapesného peníze za úklid. A možná i za tu skleničku. Kdysi jsem četl radu, kterou ale bohužel aplikovat nemůžu, a to zeptat se ostatních dětí, jestli si nechtějí přivydělat úklidem, a ty peníze stržené z kapesného dát tomu dítěti, které to uklidí. Mimochodem, ta rada pochází od člověka, který měl čtyři děti a aplikoval ji nejenom v situaci, kdy dítě vzdorovalo, ale i tehdy, pokud zapomínalo plnit svoje povinnosti.

No a pokud by k něčemu takovému docházelo opakovaně a kapesné začalo jít do mínusu, tak bych dceři třeba řekl, že tento týden s ní nejdu do Aqua centra, a že peníze, které bych normálně dal za vstupenku, použiji k uhrazení dluhu.

Je to úplně stejný přirozený důsledek, jako když si nebudu plnit svoje povinnosti v práci. Také mě za to nebude nikdo pohlavkovat, ale poznám to na výplatě. Jen by se jednalo o podstatně vyšší částky, než u toho kapesného.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Daniel za příspěvky (celkem 2):
Forst Jan, Marco Freeman
Všichni dospělí byli nejdříve dětmi. Ale málokdo se na to pamatuje.
Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ
Uživatelský avatar
Jednorozec
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Příspěvky: 3140
Dal: 11 poděkování
Dostal: 497 poděkování

Re: Když se dětem ubližuje a je někdy násilí správné?

Nový příspěvek od Jednorozec »

Kapesné, nikdy jsem žádné nedostával ani skutečně nepotřeboval, jak by si mi chtěl strhnout kapesné?
Uživatelský avatar
Myš
Čestný člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Mám
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 8
ve věku do: 15
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Všimli jste si letos, kolik se urodilo jmelí?
Příspěvky: 906
Dal: 145 poděkování
Dostal: 822 poděkování

Re: Když se dětem ubližuje a je někdy násilí správné?

Nový příspěvek od Myš »

Jednorozec píše:Přirozený důsledek je, že, pokud na to má věk, vezme smetáček a lopatku a samo, případně s naší pomocí, to zamete. Další den pak můžou jít s rodiči třeba do Ikea koupit skleničku novou...
A to je snad normální že po sobě uklidí svičík, to není trest. u toho nákupu by to mělo smysl jen pokud by na tu skleničky sehnal peníze.
A i to může pomoct tak maximálně u dítěte co tu věc rozbije nechceně a má samo vůli to řešit, jaký super přirozený důsledek požiješ na kluka co se ti do očí akorát vysměje a nic uklízet nebude chtít?

Ostatně i tady si to může vysvětlit tak, že rozbité věci uklízí přece někdo jiný a on todělá jen proto že ty to po něm (bez ohlednu na důvod) chceš...
Jo, je to normální. Jenom nechápu, proč si myslíš, že trest hraje nějakou nezbytnou roli ve výchově dětí.

Když to dítě udělá chtěně, je pravděpodobně v silných emocích. Emoce ovlivňují naše vnímání a racionální myšlení. V tu chvíli tedy nemá smysl nic moc řešit, z celého mozku funguje pouze limbický systém zprostředkovávají emoce zatímco funkce neokortexu, zprostředkovávajícího racionální myšlení, jsou velmi omezené (MacLean PD, 1973, A triune concept of the brain and behavior).

V silných emocích prakticky nejde racionálně přemýšlet, takže naše domlouvání dopadne na neúrodnou půdu a křik, výhrůžky nebo trest na emocích spíše přidá. Proto je třeba nejdříve nechat proběhnout emoce, popř. aktivně použít metodu empatické reakce a pak se k situaci nějak postavit. Vyřešení pak bude výrazně jednodušší.
Naposledy upravil(a) Marco Freeman dne čtvrtek 18. 2. 2016, 14:17:04, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Druhý identický příspěvek jsem smazal, zřejmě vložen jeden příspěvek 2x.
"Life is a waterfall, we're one in the river and one again after the fall
swimming through the void we hear the word
we lose ourselves but we find it all..."
SOAD
Uživatelský avatar
Daniel
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 4
ve věku do: 10
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: O každé dívence smýšlej, chovej se k ní a jednej s ní tak, jako by to byla tvoje milovaná dcera.
Příspěvky: 525
Dal: 559 poděkování
Dostal: 721 poděkování

Re: Když se dětem ubližuje a je někdy násilí správné?

Nový příspěvek od Daniel »

Jednorozec píše:Kapesné, nikdy jsem žádné nedostával ani skutečně nepotřeboval, jak by si mi chtěl strhnout kapesné?
Mám-li říct něco obecně, tak mám za to, že v životě jsou dvě věci, které by měly být ve vzájemné rovnováze, a to jsou práva a povinnosti. Pokud člověk, ať už dospělý nebo dítě, nedostojí svým povinnostem, měl by být krácen na svých právech. A myslím si, že k tomu být dobrým rodičem patří i schopnost jasně definovat v rodině pravidla a pak důsledně dbát na jejich dodržování. A při tom všem také nezapomínat, že jsme rodina, a ne vojenský útvar, a že pravidla by nikdy neměla být důležitější než láska a vzájemné vztahy, a že občas může přijít situace, kdy je dobré (pokud se na tom všichni shodneme) udělat z pravidel výjimku.

Mám-li k tvojí otázce říci něco konkrétnějšího, pak je mi líto, ale bohužel neznám tě, nevím v jaké rodině jsi vyrůstal a nevím ani to, jaká byla tvoje práva a povinnosti v rámci rodiny. Kapesné mi přijde jako dobrý nástroj, jak učit dítě přirozeným důsledkům jeho chování, protože přesně tak to bude později fungovat v životě a v zaměstnání. Nicméně nemusí to být jediný nástroj.

Mimochodem, vážně jsi nepotřeboval kapesné? Já bych si dětství bez kapesného neuměl přestavit. I když je pravda, že jsem si z kapesného hradil poměrně dost věcí. Na střední škole jsem si z kapesného platil i dojíždění do školy, kroužky, školní výlety, příspěvky na SRPŠ a další drobnosti. Rodiče mi dávali zvlášť jen peníze na stravování a na mimořádné akce, jako byl třeba týdenní lyžarský kurz. Ale když na to zpětně vzpomínám, bylo to fajn, i tak mi dost peněz zůstávalo, a učilo mě to přemýšlet dopředu. Když jsem věděl, že pojedeme se školou na exkurzi, tak jsem prostě musel dopředu počítat s tím, že to bude něco stát.

A něco podobného se snažím dělat i u dcery. Když jsem jí třeba naposledy zvýšil kapesné, tak jsem jí spolu s tím řekl, že jestli chce dál odebírat svůj oblíbený časopis, tak si ale musí polovinu ceny zaplatit ze svého (to navýšení bylo samozřejmě vyšší než polovina předplatného). Na konci roku dcera zjistila, že nemá našetřeno dost peněz, nakonec jít to ale vyšlo alespoň na to, aby zaplatila polovinu předplatného na půl roku. Teď už počítá s tím, že v polovině roku si předplatné bude chtít prodloužit a že nesmí všechno utratit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Daniel za příspěvek:
Forst Jan
Všichni dospělí byli nejdříve dětmi. Ale málokdo se na to pamatuje.
Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ
Uživatelský avatar
Myš
Čestný člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Mám
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 8
ve věku do: 15
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Všimli jste si letos, kolik se urodilo jmelí?
Příspěvky: 906
Dal: 145 poděkování
Dostal: 822 poděkování

Re: Když se dětem ubližuje a je někdy násilí správné?

Nový příspěvek od Myš »

Kapesné jsem taky nikdy nedostával. Snad kromě asi dvou týdnů, kdy jsem mamce řekl, že bych nějaké kapesné mít chtěl. Dlouho to ale nevydrželo, zřejmě kvůli finanční tísni.

Nijak extra mi nechybělo, prostě jsem akceptoval, že si nekoupím čokoládovou tyčinku ve škole v automatu, ale že když si o ní na nákupu řeknu, tak si jí pak můžu do školy vzít další den... Nějaké peníze jsem občas dostal třeba od babičky nebo dalších příbuzných k svátku nebo narozeninám. Nějaké drobné jsem také utržil ze sběru papíru a kovů a ve 13 jsem začal roznášet letáky. Od té doby jsem měl brigád spousty a většinu času víc souběžně, peněz jsem měl tedy dostatek a kapesné ani nechtěl.
"Life is a waterfall, we're one in the river and one again after the fall
swimming through the void we hear the word
we lose ourselves but we find it all..."
SOAD
Uživatelský avatar
Jednorozec
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Příspěvky: 3140
Dal: 11 poděkování
Dostal: 497 poděkování

Re: Když se dětem ubližuje a je někdy násilí správné?

Nový příspěvek od Jednorozec »

Když jsem potřeboval peníze, tak jsem si o ně řekl (třeba na něco ve škole), případně nějaké jsem si vydělal sám sběrem ovoce/šípků, černého bezu atd (na dárky či nějakou "blbost")...
Na střední jsem dostával jen na konkrétní věci případně občas 5kč na snídani/svačinu (což rozhodně nebylo kapesné), když bylo třeba. Nikdy jsem peníze defakto k ničemu navíc nepotřeboval.
Chápu že někdo může kapecné využívat k tomu aby děti motivoval a učil "hospodařit", já mám ale spíše obavy z toho aby děti nepochopili špatně skutečnou hodnotu peněz (zorumněj prachy nejsou pro mne opravdu "vše").
Uživatelský avatar
Gabriel Svoboda
Na trestné lavici
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 4
ve věku do: 12
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: https://www.youtube.com/watch?v=y19uKiha-fw
Příspěvky: 7971
Dal: 1170 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Re: Když se dětem ubližuje a je někdy násilí správné?

Nový příspěvek od Gabriel Svoboda »

Ještě k tomu článku, který citovala Allein:
Čo sa stane s psychikou dieťaťa, ak ho občas výchovne capnete po zadku? Výsledky sú prekvapujúce píše:Je zvláštne, že zákon podchytil páchanie násilia na väzňoch, zločincoch alebo iných dospelých ľuďoch.
Ano, násilí na dospělých lidech už máme zákonem podchyceno a právě proto můžete v řadě případů legálně páchat násilí na dospělém člověku. Kdokoliv se může násilím bránit proti dospělému, který na něj útočí (nutná obrana) nebo pokud je potřeba zabránit škodlivému následku (krajní nouze podle trestního zákoníku). Kdokoliv může zadržet dospělého člověka podezřelého ze spáchání trestného činu (zadržení osoby podezřelé podle trestního řádu). Policista je oprávněn použít násilí proti dospělému člověku k ochraně bezpečnosti své osoby, jiné osoby nebo majetku anebo k ochraně veřejného pořádku (donucovací prostředky podle zákona o policii). Nebezpečného dospělého nemocného můžete dostat do nemocnice násilím a dodatečně to oznámit soudu (hospitalizace bez souhlasu podle zákona o zdravotních službách).

Dětem by policistu, lékaře i soudce měli dělat rodiče — samozřejmě mírněji, ale těžko si lze představit, že by se to obešlo bez jakéhokoliv násilí. Jinak dopadneme jako v jednom starším případu z USA, kdy bylo nepřípustné, aby rodiče dělali své nezvladatelné dceři policistu — to by jí totiž museli dát pár facek, což by bylo týrání; tak přišel policista skutečný a použil proti ní paralyzér, což už bylo zcela legální.
 ! Zpráva od: Tým ČEPEK
Upozornění: Tento uživatel je na trestné lavici, jelikož se jeho chování neslučovalo se základními principy Československé pedofilní komunity. V zájmu zachování kontinuity diskuzí příspěvky zablokovaných uživatelů nemažeme.
Uživatelský avatar
Jednorozec
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Příspěvky: 3140
Dal: 11 poděkování
Dostal: 497 poděkování

Re: Když se dětem ubližuje a je někdy násilí správné?

Nový příspěvek od Jednorozec »

"dívka slovně útočila a poté jej kopla do rozkroku" ... zřejmně skvělá výchova rozvádějících se rodičů..
Docela si ani nedovedu pedstavit jak 10 letá slečna dokáže kopnout dospělého muže do rozkroku, to už je docela atletický výkon :0)
Uživatelský avatar
Gabriel Svoboda
Na trestné lavici
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 4
ve věku do: 12
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: https://www.youtube.com/watch?v=y19uKiha-fw
Příspěvky: 7971
Dal: 1170 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Re: Když se dětem ubližuje a je někdy násilí správné?

Nový příspěvek od Gabriel Svoboda »

Osel.cz: Bít, či nebít? To je oč tu běží!

Otázka, zdali naplácat, či nenaplácat neposlušnému dítěti na zadek, dlouhodobě vyvolává divoké diskuze mezi rodiči, psychology a pediatry. Jak se k fyzickým trestům staví věda? Je možné, aby plácnutí na zadek způsobilo u dětí behaviorální problémy, nebo pomáhá při jejich výchově?
 ! Zpráva od: Tým ČEPEK
Upozornění: Tento uživatel je na trestné lavici, jelikož se jeho chování neslučovalo se základními principy Československé pedofilní komunity. V zájmu zachování kontinuity diskuzí příspěvky zablokovaných uživatelů nemažeme.
Uživatelský avatar
Jednorozec
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Příspěvky: 3140
Dal: 11 poděkování
Dostal: 497 poděkování

Re: Když se dětem ubližuje a je někdy násilí správné?

Nový příspěvek od Jednorozec »

Pokud by to skutečně mělo způsobovat až takové problémy, tak by naši předci museli být skoro všichni "postižení". Kupodivu tomu tak není.
Podle mne je to čistě o míře. Je něco jiného plácnout díttě po zadku tak, že to pocítí a pochopí jako trest a zbít ho do krve či nějakého tělesného zranění obecně.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti