Leslia Silková o genderových stereotypech mezi indiány

Recenze a tipy na zajímavá knižní díla.
Uživatelský avatar
Myš
Čestný člen skupiny ČEPEK
Pohlaví: Muž
Bydliště: Čechy
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 5
ve věku do: 15
Kontakt: myscepek@seznam.cz
Příspěvky: 633
Dal: 143 poděkování
Dostal: 550 poděkování

Leslia Silková o genderových stereotypech mezi indiány

Nový příspěvek od Myš » úterý 19. 4. 2016, 21:55:18

Koupil jsem si knížku od Leslie Marmon Silkové. Zabývá se tématikou původního obyvatelstva Severní Ameriky a sama pochází z lidu Pueblo. V části své knihy naráží na své setkávání se s genderovými stereotypy. S mnohými se setkala až při studiu na univerzitě, ačkoli i v té době už byl lid Pueblo velmi jiný, než býval kdysi. Řekl jsem si, že kousek přeložím a možná to vyvolá zajímavou diskuzi o tom, jak se na genderové role díváme my. Bohužel, jak to bylo v našem prostředí před příchodem křesťanství, se už asi nedozvíme.
Když jsem vyrůstala, ve vedlejší vesnici žil mladý muž, který si lakoval nehty, nosil dámské halenky a natáčel si své dlouhé vlasy. Lidé věnovali jeho vzhledu pramálo pozornosti, byl stále částí skupiny mladých mužů ze své vesnice. Nikdo si z něj nikdy nedělal srandu. Komunity Pueblanů byly a stále jsou na sobě vzájemně závislé, ale také jsou tolerantní k individuálnosti, protože přežití skupiny znamená, že všichni musí spolupracovat.

Ve starém světě Pueblanů byly rozdíly oslavované jako laskavost Matky Tvůrkyně. Lidé s neobvyklými fyzickými nebo sexuálními rozdíly byly vysoce respektováni, protože jejich rozdílnost jim dávala zvláštní pozici zprostředkovatelů mezi tímto světem a duchovním světem. Velký léčitel z kmene Navajo z 20. let 20. století měl velký hrb a nemohl chodit rovně, ale dovedl léčit i nejtěžší případy.

Před příchodem křesťanských misionářů se muž mohl oblékat jako žena, pracovat s ženami a dokonce si vzít muže bez jakéhokoli problému. Stejně tak se žena mohla oblékat do mužského oblečení, pracovat s muži nebo si ženu vzít. Pueblanský pohled na svět v sobě zahrnuje, že jsme všichni kombinací muže a ženy a sexuální identita se konstantně mění. Sexuální tabu začala vznikat až po rozšíření křesťanství. Před dobou příchodu puritánů, manželství neznamenalo konec sexu s jinými lidmi, manželství bylo o spolupráci a sociální vazbě. Těhotenství bylo vždy oslavováno a pokud se tak stalo před sňatkem, považovali to Pueblané za dobré znamení."
(...)
Muži se v některých vesnicích dodnes při posvátných ceremoniích převlékají za ženy, aby jim vzdali hold a napojili se na ženskou energii duchovních bytostí.
"Life is a waterfall, we're one in the river and one again after the fall
swimming through the void we hear the word
we lose ourselves but we find it all..."
SOAD
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů