Iniciativa Děti bez dluhů

Diskuze o problematice dětí.
Uživatelský avatar
Myš
Čestný člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Mám
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 8
ve věku do: 15
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Všimli jste si letos, kolik se urodilo jmelí?
Příspěvky: 906
Dal: 145 poděkování
Dostal: 822 poděkování

Iniciativa Děti bez dluhů

Nový příspěvek od Myš »

Na FB jsem narazil na iniciativu Děti bez dluhů, zaměřující se na obhajování dětí, které se absurdním způsobem bez svého zavinění dostaly do dluhů. Viz případ Anity.
Anitě je 16 let. Ve svých 9 letech byla Anita dvakrát přistižena při jízdě bez platné jízdenky, když jela se svou matkou prostředkem hromadné dopravy. Přestože Anita nemohla v tak nízkém věku nijak ovlivnit, jestli jí matka koupí jízdenku nebo ne, vedl plzeňský dopravní podnik pokuty proti Anitě a následně postoupil tyto pohledávky vymahačské firmě, která Anitu žalovala u soudu v době, kdy bylo Anitě 11 let. Soud ani v jednom řízení s Anitou vůbec nejednal a nezajistil, aby byla v řízení řádně zastoupena advokátem. Anita se tak o žalobě vůbec nedozvěděla až do doby, kdy již byla umístěna do dětského domova a exekutor začal po Anitě na základě těchto dvou jízd načerno vymáhat cca 30 tisíc korun, a to ze sirotčího důchodu, který Anita pobírá po smrti své matky.

Začali jsme Anitu zastupovat v řízení u soudu a podali také ústavní stížnost. Po roce a půl čekání jsme se konečně dočkali. Ústavní soud zrušil jeden z rozsudků proti Anitě. Vracíme se tedy znovu do původního řízení, tentokrát je Anita řádně zastoupena a může v řízení uplatnit své argumenty, zejména že devítileté dítě cestující v MHD se svým rodičem neuzavírá samo přepravní smlouvu a neodpovídá tedy ani za její porušení.

Ve věci druhého Anitina rozsudku bude pokračovat řízení o námi podané žalobě pro zmatečnost.
Více na http://www.detibezdluhu.cz/
Tito uživatelé poděkovali autorovi Myš za příspěvky (celkem 2):
Livrey, Forst Jan
"Life is a waterfall, we're one in the river and one again after the fall
swimming through the void we hear the word
we lose ourselves but we find it all..."
SOAD
Uživatelský avatar
Jednorozec
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Příspěvky: 3140
Dal: 11 poděkování
Dostal: 497 poděkování

Re: Iniciativa Děti bez dluhů

Nový příspěvek od Jednorozec »

Co si pamatuji tak tyto "soudy" se řešili zjdnodušeným způsobem (nebyl to klasický soud) a i když byl dotyčný přítomen nebyl nijak schopen ovlivnit rozsudek. V podstattě každáho automaticky prohlásili za vinného a to byl i případ kdy dotyčný tvrdil že ten den ani v městě nebyl...
Jinak za děti jsou pokud vím odpovědní rodiče. Co je to za nesmysl žalovat dítě??
Uživatelský avatar
Myš
Čestný člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Mám
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 8
ve věku do: 15
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Všimli jste si letos, kolik se urodilo jmelí?
Příspěvky: 906
Dal: 145 poděkování
Dostal: 822 poděkování

Re: Iniciativa Děti bez dluhů

Nový příspěvek od Myš »

Dětských dlužníků máme v ČR dle odhadů až 150 000... Když jsem procházel příběhy jednotlivých zadlužených dětí, častý důvod byl neplacení poplatků za svoz odpadu, který obce vymáhají i po dětech z dětských domovů na základě toho, že mají v dané obci trvalé bydliště. Praxe vymáhání poplatků za odpad od dětí již dnes není možná díky novele zákona č. 565/1990 Sb, poplatky za odpad jdou zcela logicky za rodiči a děti, kterým byl již poplatek vyměřen v minulosti, mohou obec požádat o jeho prominutí. Ne vždy se tak ale děje, jakkoli šlo o neetickou a absurdní praxi.

Příklad konkrétní dívky usilující o oddlužení:
Štefanii je 11 let. Narodila se se zdravotním a mentálním postižením a již po roce se dostala do ústavního zařízení. Když jí byly 4 roky, ujali se jí hodní lidé, kteří ji přijali do pěstounské péče. Tito hodní pěstouni dokonce založili pro Štěfanii stavební spoření, kam jí pravidelně spořili peníze. Ze stavebního spoření však Štefanii město Česká Lípa v exekuci sebralo téměř 6.000,- Kč jako dluh za poplatky za odpad vyměřené za období prvních 4 let Štefaniina života. S velkou pomocí městského úřadu v Turnově se snažíme dosáhnout zrušení těchto nesmyslných rozhodnutí. Bohužel městský úřad Česká Lípa odmítá respektovat i právní názory Nejvyššího správního soudu, a neváhá porušovat i práva postiženého dítěte pro získání 6 tisíc korun, takže nás čeká ještě dlouhý boj.

Dalším běžným důvodem je nezaplacení pokuty za jízdu na černo v době, kdy byly děti u biologických rodičů. Dopravní podniky pokuty vymáhají i po dětech, které byly chyceny hned jak nastoupily do školy (u předškoláků je jízdné alespoň v Plzni a Praze zdarma). Pokud rodiče pokutu nezaplatí, což je hlavně u dětí, které se pak dostanou do dětského domova, značně nepravděpodobné, jelikož děti v první řadě pravděpodobně ani od rodičů na jízdné nedostaly, peníze se střádají a budou vymáhány, když se dítě osamostatní. A za tu dobu to můžou být horoucí sumy, v některých konkrétních příkladech dětí ze stránek přesahujících sto tisíc korun.

O dluzích a exekucích se děti někdy ani nedozví. Zůstává-li rodič zákonným zástupcem dítěte, ačkoli je svěřeno do péče dětského domova, jsou písemnosti doručovány zákonnému zástupci...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Myš za příspěvky (celkem 6):
Forst Jan, Gabriel Svoboda, Livrey, Marco Freeman, simgiran, Daniel
"Life is a waterfall, we're one in the river and one again after the fall
swimming through the void we hear the word
we lose ourselves but we find it all..."
SOAD
Uživatelský avatar
Jednorozec
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Příspěvky: 3140
Dal: 11 poděkování
Dostal: 497 poděkování

Re: Iniciativa Děti bez dluhů

Nový příspěvek od Jednorozec »

Jak říkám absurdní a zcela nesmyslná věc, za dítě prostě musí někdo odpovídat, buď rodič, nebo pěstoun či nějaké zařízení...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti