Je to i můj život (Jodi Picoult)

Recenze a tipy na zajímavá knižní díla.
Uživatelský avatar
Allein
Administrátor
Pohlaví: Žena
Líbí se mi: Muži
ve věku od: 25
ve věku do: 50
Kontakt: allein@post.cz
Výkřik do tmy: Kasz ♥
Příspěvky: 238
Dal: 522 poděkování
Dostal: 467 poděkování

Je to i můj život (Jodi Picoult)

Nový příspěvek od Allein »

Název: Je to i můj život (My Sister's Keeper)
Autor: Jodi Picoult
Žánr: Psychologické

Obrázek

Je správné chtít po zdravém dítěti podstupování někdy i nebezpečných a bolestivých zákroků, aby zachránilo to nemocné? Nebo je správné ho nenutit trpět, ale to nemocné nechat zemřít?

Hlavní postavou této knihy je třináctiletá Anna, která v této době má za sebou již velmi těžké dětství. Její starší sestře Kate, když byla malá, diagnostikovali leukémii. Její rodiče se rozhodli proto ve zkumavce s pomocí lékařů zplodit dítě, které by bylo pro jejich starší dceru vhodným dárcem. Anna od té doby podstupuje mnoho a mnoho zákroků, často i bolestivých, jako např. odebrání pupečníkové krve, odebrání lymfocytů, granulocytů, odebrání kostní dřeně. Většinu svého dětství strávila po nemocnicích, ačkoliv ona sama byla plně zdravá. Nemá proto žádné kamarády a má špatný sociální život.

Všechno vyvrcholí, když je jí sděleno, že Kate selhávají ledviny a ona se má vzdát jedné z těch svých v její prospěch. Tehdy se Anna zničehonic vzepře a rozhodne se soudně přes státního zástupce žádat o svéprávnost v lékařských záležitostech, aby ji rodiče již nemohli do dárcovství nutit.

Kniha ukazuje, jak taková záležitost, jako je vážná nemoc v rodině, může ovlivnit život. Rodiče se potom velmi zajímají o pocity nemocného dítěte a přestávají dostatečně sledovat a vnímat děti druhé. Proto můžeme sledovat z různých pohledů nejen pocity Anny, ale i jejího staršího bratra Jesse, který je kvůli své sestře Kate (kterou přesto má rád) odsunut dlouhodobě na vedlejší kolej, což u něj má hrozné následky.

Ale aby nebyl příběh příliš jednoduchý, můžeme si jej vychutnat z vyprávění více postav. Často Anny, Jesse, Sary (jejich matky) – a to dokonce i ve starších letech, jejich otce Briana, právníka Anny a jiných... A je patrné, že se tam rozvíjí více příběhů než jen jeden.

Dílo rozhodně zajímavé, kvůli více pohledům složitější ke čtení, ale poměrně čtivé. Rozhodně doporučuji ke čtení. Ale pokud se to rozhodnete přečíst, předem varuji, že je třeba se připravit i na smutnější pasáže.
Uživatelský avatar
Sertralin
Člen skupiny ČEPEK
Pohlaví: Muž
Bydliště: Morava
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 3
ve věku do: 13
Kontakt: email: Sertralin777@protonmail.ch
Příspěvky: 130
Dal: 79 poděkování
Dostal: 83 poděkování

Re: Je to i můj život (Jodi Picoult)

Nový příspěvek od Sertralin »

Viděl jsem film, který je velmi emotivní a zajímavý. Nevěděl jsem, že je i kniha. Každopádně je velmi těžké posoudit čí chování je špatné.
Uživatelský avatar
Gabriel Svoboda
Moderátor audiovizuální sekce
Varování: 1
Pohlaví: Muž
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 4
ve věku do: 12
Kontakt: svoboda.gabriel@centrum.cz
Výkřik do tmy: https://www.youtube.com/watch?v=y19uKiha-fw
Příspěvky: 7421
Dal: 1423 poděkování
Dostal: 1443 poděkování

Re: Je to i můj život (Jodi Picoult)

Nový příspěvek od Gabriel Svoboda »

Film můžu jen doporučit, takže předpokládám, že i kniha bude velmi dobrá.
Uživatelský avatar
Mathias8
Registrovaný uživatel
Pohlaví: Muž
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 7
ve věku do: 14
Výkřik do tmy: Deti nepotrebujú vždy rady.
Občas potrebujú iba ruku,
ktorá pohladí. Ucho, ktoré
vypočuje a srdce, ktoré porozumie.
Příspěvky: 808
Dal: 194 poděkování
Dostal: 398 poděkování

Re: Je to i můj život (Jodi Picoult)

Nový příspěvek od Mathias8 »

Film je moc dobrý doják, ale kniha z mojho pohladu sa mi zda omnoho lepšia. Autorka si dala velmi záležať a detailne vykreslila charaktery postáv ba dokonca vykreslila každú postavu samostatne ako to vníma zo svojho pohladu na danú problematiku. Duša 13 ročného dievčaťa je vykreslená velmi vierohodne. Plus z lekárskeho hladiska čo sa tíka leukémie ako ju autorka popisuje v knihe, názvy, liečba a podob. je poznať, že autorka vie ako to chodí v tejto oblasti ale aj v právnickej.

Fakt dobre napísaná kniha od vynikajúcej autorky, ktorú možem len odporučiť...