GDPR (Obecné nařízení o ochraně osobních údajů)

Diskuze o důležitých či zajímavých tématech, jež přímo nesouvisí s dětmi, pedofilií či reakcemi na články v médiích.
Mathias8
Registrovaný uživatel
Pohlaví: Muž
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 7
ve věku do: 14
Výkřik do tmy: Deti nepotrebujú vždy rady.
Občas potrebujú iba ruku,
ktorá pohladí. Ucho, ktoré
vypočuje a srdce, ktoré porozumie.
Dal: 171 poděkování
Dostal: 362 poděkování

GDPR (Obecné nařízení o ochraně osobních údajů)

Nový příspěvek od Mathias8 » pátek 25. 5. 2018, 23:06:24

Všimli ste si?.. do základných škol dorazil nejaký nový zákon. Skor sa to dalo aj čakať, že to príde. Popravde som sa toho bál. Pŕiklad - na nástenkách v školách nesmú byť fotky detí, nesmú tam byť ich mená. Včera som bol v škole a prázdna nástenka. Všetko zvesené. Učitelka jedna mi povedala, že je nejaký nový zákon čo sa tíka o ochrane detí. Postupne rušia fotogalérie na školských stránkach a ak nerušia tak ich skryjú pod elektronickou žiackou knižkou žiaka to znamená ak sa prihlásite ako rodič, keď chcete vidieť známky svojho dieťata tak máte prístup aj k fotogalérii ktorá bola predtým roky verejne prístupna.
Žiaci dostávajú písomné formuláre v ktorých rodič musí zaznačiť či súhlasi napríklad s tím, že jeho dieťata fotka može byť na internete na školskej stránke alebo jeho meno na školských akciach a podobne. Proste všade kde je možné, aby bolo meno dieťata alebo fotka musí byť súhlas rodiča.

Celkovo čo sa robí okolo ochrane detí. Normálne sa bojím, že to tu bude ako v Amerike, že do škol zavedú detektory kovu alebo čipy.. chorá doba toto. Toto sú zatial maličkosti ale toto je iba začiatok som presvedčený, že to bude horšie ..modlím sa že nie.

Myslia si, že konajú správne ale ak budú v tomto pokračovať verím, že to bude mať katastrofálne následky.
Naposledy upravil(a) Marco Freeman dne sobota 26. 5. 2018, 12:52:50, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Změna nadpisu na konkrétnější pro lepší možnost vyhledávání.
StrangerByNight
Registrovaný uživatel
ve věku od: 10
ve věku do: 15
Dal: 10 poděkování
Dostal: 22 poděkování

Re: Všimli ste si?

Nový příspěvek od StrangerByNight » sobota 26. 5. 2018, 9:23:23

Z pohledu osvícených autorů GDPR se automaticky očekává od rodičů, že se budou soudit kvůli tomu, když se někde objeví fotka jejich dítěte, že je to porušení jejich práva na monopol na jejich dítě, a že pokud vyhrajou, vysoudí ekvivalent platu za 10 let.

Drtivá většina lidí nejsou takový hovada a fotku svého dítěte na školní nástěnce by vůbec neřešili. Bohužel z té drtivé většiny se vymykají úředníci z Evropské komise, kteří, ač cca 50 let odtržení od reality, nejlépe vědí, co je pro nás dobré.

...pokud nevýdělečné instituce, jako jsou školy, kroužky, zájmové spolky apod., nedostanou výjimku z GDPR..., pak fakt radši vystupme z EU. I za cenu dočasného propadu životní úrovně.
Marco Freeman
Administrátor
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 1
ve věku do: 7
Kontakt: Marco.Freeman@protonmail.com
Dal: 813 poděkování
Dostal: 1529 poděkování

Re: Všimli ste si?

Nový příspěvek od Marco Freeman » sobota 26. 5. 2018, 12:49:54

Informace o GDPR je možné celkem srozumitelně přečíst zde:

Rodičovský souhlas se zpracováním osobních údajů dětí definuje GDPR tak, že zpracování osobních údajů dítěte je zákonné, je-li dítě ve věku nejméně 16 let, u mladších osob je zpracování jejich údajů možné jen se souhlasem zákonného zástupce – tj. rodiče, soudem ustanoveného opatrovníka či jiné osoby, která vykonává rodičovskou zodpovědnost k dítěti. Členské státy mohou stanovit i nižší věk, ne však nižší než 13 let.
Zdroj: Rodičovský souhlas (Gdpr.cz)

Souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR znamená, že pokud je zpracování založeno na souhlasu, musí být správce schopen doložit, že fyzická osoba udělila souhlas se zpracováním svých údajů svobodně a byl konkrétní, informovaný, jednoznačný a ničím nepodmíněný. Jde o aktivní a dobrovolný projev vůle subjektu údajů, ke kterému nesmí být nucen.
Zdroj: Souhlas se zpracováním osobních údajů (Gdpr.cz)

Ono já bych to tak černě neviděl, souhlas se zpracováním fotek na stránky školy moji rodiče dávali už v době, kdy já byl na ZŠ (což je opravdu dost let zpět). A pokud jsme se kdy účastnili nějakého projektu ve spolupráci s nějakou institucí, která potom fotky žáků v rámci onoho projektu nahrála na svou vlastní internetovou prezentaci, tak dodnes nosíme domů podepsat (či v případě zletilých studentů podepisujeme) formuláře se souhlasem. Většina rodičů souhlas se zpracováním dá, ať už s vyvěšením dítěte na nástěnky nebo nahráním fotek na webovou prezentaci školy či dané instituce. Taktéž se obvykle na každé škole najde nějaký hyperprotektivní rodič, který si nepřeje, aby informace o jeho dítěti byly na webu dostupné, ale obvykle se jedná o výjimky nebo minimálně jsem se s vyšším počtem hyperprotektivních rodičů nesetkal.

Každopádně se dá říct, že pokud rodič vyjádřil v minulosti nesouhlas s přítomností fotek jeho dítěte na webu, tak tam ani škola jeho fotky nenahrávala (mí spolužáci, kterých se to týkalo, byli požádáni, aby při akcích odešli z takových větších skupinových fotek, které nesloužily pro vytisknutí a památku, ale pro internetové zveřejnění, stejně tak se jim fotograf vyhýbal, kdy zaznamenával nějaké činnosti). Tudíž se v podstatě z hlediska škol moc nezmění, prostě jen budou muset žádat rodiče o podepsání "papíru" o tom, že fotky (a nejen ty, ale i jiné údaje o žákovi, jsou-li takové on-line k dispozici) zveřejnit mohou. Ale tak to beru v ohled, že rodič má právo si přát, aby údaje o jeho dítěti veřejně dostupné nebyly, budiž.

Spíš je děsivá skutečnost, že je možné daný souhlas odvolat. A upřímně bych žádné škole nepřál, aby kvůli žádosti jednoho rodiče o výmaz fotek potom procházela x tisíc fotek, které za dobu jeho studia (dejme tomu v případě ZŠ i devět let) nashromáždila a kterých by mohl být součástí. V takovém případě se nedivím, že některé školy přistupují ke skrytí galerií na heslo či pod přihlašovacími jmény, jako je tomu při prohlížení známek v elektronické ŽK.

Co ale stále platí, tak že počet hyperprotektivních rodičů je o mnoho nižší než počet normálních (či až hypoprotektivních) rodičů, takže bych z toho tady takovou vědu nedělal.
Marco Freeman,
administrátor komunity ČEPEK

Kontakt: Marco.Freeman@protonmail.com
Návštěvník

Re: GDPR (Obecné nařízení o ochraně osobních údajů)

Nový příspěvek od Návštěvník » sobota 26. 5. 2018, 14:18:32

Největší přelomový a naprosto zbytečný rozdíl ve světě před GDPR a nynějškem vidím pouze v tom, že kamkoli člověk přijde, kamkoli se člověk přihlásí nebo nově zaregistruje, všude musí odsouhlasit "zneužití" osobních údajů. To se dělo samozřejmě i předtím, ale uživatel o tom nebyl alespoň informován a tak "zneužití/použití" takových údajů či fotografií bylo naprosto běžnou součástí běhu mnoha institucí. Ono riziko může být například teď v tom, že pokud bude jeden z rodičů fotografovat školní akci, měl by mít souhlas zúčastněných, pokud bude chtít fotografie použít na svých stránkách v rodinném albu. A to je s největší pravděpodobností nemožné, jelikož onen rodič fotí SVÉ dítě na besídce a jelikož se mu tam připletou i jiní, měl by takový materiál nesdílet, respektive veřejně nesdílet (například FB). Ale i přesto může být problém s přístupem konkrétních uživatelů k albu a tak i toto bude porušení GDPR.

Právě v onom potvrzení souhlasu který dříve nebyl nutný totiž vidím největší problém. Energetické společnosti vyžadují potvrzení souhlasu se zpracováním osobních údajů aby vám mohli dále poskytovat služby. Současně ovšem upozorňují že takové data budou dále zneužívat a nabízet vám své další služby a nebudou sice informace sdílet s třetími stranami, ale budou sdílet vše co o vás ví, s partnerskými společnostmi patřícími pod stejnou skupinu. Právě podobná formulace může vyvolat hysterii u některých rodičů při udělování souhlasu pro školy. Fotografie bude totiž uveřejněna nejen na stránce školy ale třeba i na stránce kroužku či na stránce hlavního sponzora oddílu, který si takto dělá reklamu. A pokud o tom rodič nevěděl a považoval to za naprosto normální, bylo to v pohodě. Když to ale má odsouhlasit, má s tím problém. Takže trochu nesouhlasím s Marcem, že se nenajde více hyperprotektivních rodičů. Zvlášt v situaci, kdy jsou lidé nabádáni "aby se chránily před kybersvětem a toto varování masivně šíří prostřednictvím facebooku". Jde o výklad a obávám se, podle toho co vidím kolem, že ten bude opět silně pokřivený, jako celý svět ve kterém žijeme.

Čili když to shrnu, největší rozdíl je psychologický. A to může mít větší dopad než velmi přísně napsaný rozvrh dostupnosti WC.
StrangerByNight
Registrovaný uživatel

Nový příspěvek od StrangerByNight » sobota 26. 5. 2018, 20:53:27

...už v roce 2001 jsem byl proti zavedení Zákona o ochraně osobních údajů. A to mi bylo 15 a oficiálně jsem měl krmit tamagočiho a o politiku se nezajímat. Žel tento předpoklad soudruhům u kormidla už tehdy moc nevyšel. *sarcastic*

GDPR to pouze povznesla o level výš.

Ale když už je to možné zakázat svým dětem pod 16 let účast na sociálních a znemožnit jejich zobrazování na fotkách ve školní galerii, pak ať je to placená služba, a ne že tady bude stát podporovat paranoidní rodiče, kteří svoje děti radši zadupou do země a udělají z nich uzlíčky nervů na doživotí, než aby k nim umožnili přístup komukoliv jinému. :!
Gabriel Svoboda
Moderátor audiovizuální sekce
Varování: 1
ve věku od: 4
ve věku do: 12
Kontakt: svoboda.gabriel@centrum.cz
Výkřik do tmy: https://www.youtube.com/watch?v=y19uKiha-fw
Dal: 1335 poděkování
Dostal: 1392 poděkování

Nový příspěvek od Gabriel Svoboda » úterý 29. 5. 2018, 21:20:29

Já jsem se zaradoval, když jsem se dočetl, že kvůli GDPR se učitelé nebudou smět veřejně ptát dětí na povolání rodičů. Příslušní úředníci ovšem velmi brzy „vyměkli“ a vyhlásili, že žádný takový zákaz platit nebude. Bohužel. Mně jako dítěti takové otázky velmi vadily. Ten, kdo měl jako dítě oba rodiče a oba byli zaměstnaní, to asi nemůže pochopit, ale co když je jeden z rodičů nezaměstnaný nebo ho dítě ani nezná? Proč by to měla být veřejná informace předhozená k posměchu všem? Stejně tak mi vadily otázky typu „kde jsi byl na prázdninách“ nebo „co jsi dostal k Vánocům“, na které obvykle musela celá třída na začátku září či ledna postupně nahlas odpovědět. Pamatuju si, že jsem často chtěl jet někam na prázdniny nebo dostat velký dárek ne proto, že bych to opravdu chtěl, ale proto, abych na takové dotěrné otázky měl co odpovědět; většina spolužáků by totiž nepochopila, že nejkrásnější prázdniny pro mě jsou ty, které strávím doma, a že hodnota některých dárků se nedá snadno vysvětlit cizím lidem. A nejhorší byly slohové práce a konverzace v cizích jazycích – tam byla neomezená škála témat, které zasahovaly do mého soukromí, a neříct pravdu na maloměstě jaksi nešlo, ihned by se na to přišlo. Některé slohové práce se přitom četly veřejně nahlas; „nejlepší“ byl jeden učitel, který na začátku roku vyhlásil, že se při psaní slohových prací můžeme spolehnout na to, že on ze zásady nikdy nevyžaduje veřejné čtení slohových prací … načež to vyžadoval.

Ostatně ani z toho vyvěšování výtvarných výtvorů na nástěnky jsem nebyl příliš nadšený. Pamatuju si, že na školní chodbě visel jeden z mých horších výtvorů (měl jsem daleko lepší, ale ty nikdo nevyvěsil), a netěšila mě představa, že jednoho dne se třeba někdo ze spolužáků na ten výtvor podrobněji podívá a zjistí, že je na něm v rohu napsané moje jméno. Ale to je ve srovnání s ostatními zásahy školy do mého soukromí ten nejmenší a jinak bych si na něj nestěžoval.

Samozřejmě si to nevykládejte tak, že jsem příznivce GDPR – jen jsem chtěl napsat, jaké skutečné problémy by bývalo mohlo řešit místo hloupostí.
StrangerByNight
Registrovaný uživatel

Nový příspěvek od StrangerByNight » pátek 1. 6. 2018, 1:47:21

S tímhle vším samozřejmě souhlasím. Ale nezveřejňování výkresů antitalentů na výtvarné umění, výsledků sportovních antitalentů apod. na veřejné nástěnce by mělo být přednostně o dohodě mezi žákem a učitelem.

Takto komplikovaná legislativa a soustava regulací akorát povede k tomu, že bohatí rodiče, z nichž navíc ideálně jeden nemusí pracovat, aby měl dost času na to to "koordinovat", si najdou prvotřídního právníka a s jeho pomocí si nakonec bez ohledu na vůli jejich dítěte "přilepší" tak, že na škole vysoudí odškodné za to, že na základě nějaké netriviální kompilace údajů přístupných na školním webu se dá zjistit, že jejich rozmazlený fracek skončil v závodech v plavání až druhý.

Zato chudší rodiče se neodváží soudit ani proti očividné šikaně svého dítěte, protože i kdyby to na 99 % měli vyhrát, do toho rizika, že kdyby prohráli, skončí v exekuci, nepůjdou. Nehledě na to, že jim ani na právní služby nikdo nepůjčí. Tedy kromě nebankovních institucí a na RPSN, která mnohonásobně převýší i případné penále, které by nad rámec nominálních právních výdajů musela případná poražená strana uhradit.

Rozumím, ne všichni bohatí rodiče s právnickým zázemím mají zlé úmysly. Ale s jednimi podobnými mám špatnou zkušenost, tak jsem vůči nim podezíravější.
Myš
Čestný člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 5
Kontakt: myscepek@seznam.cz
Dal: 143 poděkování
Dostal: 550 poděkování

Nový příspěvek od Myš » sobota 2. 6. 2018, 22:03:20

U GDPR se objevilo nemálo hoaxů. Ze studií oficiálních materiálů, třeba doporučení MŠMT, můžu tvrdit, že GDPR třeba v naší škole nijak způsob nakládání s fotografiemi nemění. A fotek dětí na webu, Facebooku i ve škole máme spousta. A jestli někde nakládání s fotkami mění, tak měli příliš obecné podmínky nakládání se zpracováním osobních údajů či porušovali zákon o ochraně osobních údajů.

Co píše Gabriel je pak fakt jen o citlivosti a lidskosti učitele.

GDPR pro školy není zas tak komplikované, jde hlavně o přehodnocení všech dokumentů, které dáváme jako škola rodičům k podpisu. Což chvíli trvá,ale podle mě je fér, že rodiče (i děti) ví, jak se s osobními údaji a fotkami nakládá, a že si bereme fakt jen ty, které potřebujeme. Vím to, jsem zmocněnec ;)
"Life is a waterfall, we're one in the river and one again after the fall
swimming through the void we hear the word
we lose ourselves but we find it all..."
SOAD
Odpovědět