Vážení návštěvníci našich stránek,

jestliže jste na náš web a na naše fórum zavítali po zhlédnutí bulvární reportáže Jana Tuny, prosíme Vás o přečtení našeho předběžného vyjádření, jež najdete na titulní straně pod tímto odkazem.

Vyslechněte nejdříve i druhou stranu, nedejte na první dojem.

Děkujeme. - Tým ČEPEK

Recenze: Žil jsem jako pedofil, autor: Janek Alexa

Recenze a tipy na zajímavá knižní díla.
Uživatelský avatar
DanielKubeC

Recenze: Žil jsem jako pedofil, autor: Janek Alexa

Nový příspěvek od DanielKubeC »

Dovolím se pochlubit svou školní recenzí, kterou jsem napsal své paní profesorce, abych od ní obdržel zápočet.Tato kniha je velmi otevřenou zpovědí pedofila, který během života zneužil několik chlapců. Jedná se o terapeutický text, který měl autorovi pomoci uvědomit si všechny důsledky svého jednání, ale je to i literární dílo, které nahlíží do pohnutek a pocitů jednoho člověka.
Kniha ve mně budila zásadní otázku: Jak se mohlo stát, že on, pro kterého byly děti vším, jim dokázal ublížit? Třikrát se pokusil o vedení dětského kroužku a třikrát to skončilo zneužitím několika svěřenců a soudem. Odpověď musí každý čtenář během četby hledat sám, stejně jako se ji pokouší najít autor.
Problém díla vidím v jeho názvu. Autor sám v textu zmiňuje, že ho nepokládal za důležitý. On si ale jako vystudovaný publicista musí uvědomovat, jakou důležitost má každý titul! Jak podprahově funguje na čtenáře. Jednak je to ono slovní spojení „jako pedofil“ – což ve mně vzbuzuje pocit, že takový člověk pedofilem není, ale má své vlastní (záhadné) důvody proč předstírat, že pedofilem je. Což se v textu vyvrací – Janek Alexa zcela jistě je diagnostikovaným pedofilem.
Ještě větší malér vidím v onom minulém čase – „Žil“. Jelikož již v úvodu autor zdůrazňuje, že podstoupil kastraci, chce snad názvem své knihy poukázat, že nyní po kastraci, už pedofilem není. Ovšem každý odborník potvrdí, že pedofilní orientaci nelze změnit ani tak radikálním snížením mužských hormonů jako je kastrace.
Celkové spojení slov v titulu pak působí mylným dojmem, že být pedofilem znamená zneužít dítě. Ale to je statisticky usvědčená nepravda – pouze deset procent z celkového počtu zneužití dětí páchají lidé s pedofilní orientací. Snad právě takovým titulem se autor snažil obhájit sám sebe – před svými oběťmi, společností a snad i před Bohem, protože Alexa o sobě v textu mluví jako o katolíkovi.
Na autorově stylu psaní je identické, co všechno si při rozboru svých činů a svého psychického rozpoložení dokáže přiznat. Připouští, že v něm větší tíseň než vlastní provinění vyvolaly obavy před následky. Tohle rozhodně nepovažuji za charakterovou slabost tohoto člověka – ale jeho sílu jako autora, umět si své slabosti přiznat a reflektovat. Protože právě jeho viny jsou ozvěnou lidské přirozenosti.
Proto lze knihu doporučit každému čtenáři. V první řadě samozřejmě všem pedofilům, protože jim zprostředkuje poučení o rizikových situacích, do kterých se sami můžou dostat, a hlavně je velkým varováním, co se stane a zejména jaké dopady hrozí dětem, ale i psychice a životu pedofila, který selže. Vložené komentáře doktora Brichcína jsou pak hlubokým vhledem do tohoto sexuálního problému, zajisté zajímavým i pro odbornou veřejnost.
Ale i pro širokou veřejnost je dílo přínosné, už proto, že se jedná o kvalitně zpracovanou knihu i po literární stránce. Pak snad může poučení o životě člověka s parafilií alespoň zčásti změnit názor veřejnosti tak, aby dospívající pedofil nebyl médii a svým okolím a priory stigmatizován pojmy typu „lidská zrůda.“
Ještě musím doplnit takovou ambivalentní zmínku směrem k nakladateli knihy. Na jednu stranu je skvělé, že se odvážil knihu vydat a podporovat. Avšak z druhé strany považuji za zcela neodpovědné, že v nynějších dnech je kniha vyprodaná a prakticky není k dostání ani v největších českých knihovnách. A to právě tato kniha, která má svou velkou výpovědní hodnotu a také je nezpochybnitelným přínosem do diskuze o zneužívání dětí a hlavně prevenci tohoto. Říká to opět myslím něco o pokrytectví společnosti, která chce jako by „bojovat“ proti zneužívání, ale nepodporuje vznik a distribuci takto přínosných knih.
Je ovšem škoda, že je nám v této knize předkládán opět příklad varovný a negativní. Můžeme pouze doufat, že se v blízké době objeví na trhu rovněž zpověď, která by ukázala pozitivní vzor pedofila, který se dokázal vyrovnat se svou lidskostí, který nejen, že není dětem nebezpečný, ale dokáže jim být tím nejlepším kamarádem, vychovatelem, sourozencem nebo rodičem.
Uživatelský avatar
waroncp
Registrovaný uživatel
Pohlaví: Muž
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 7
ve věku do: 17
Výkřik do tmy: 1-2%
Příspěvky: 14

Re: Recenze: Žil jsem jako pedofil, autor: Janek Alexa

Nový příspěvek od waroncp »

k tej dostupnosti v knižniciach, existuje (aspoň na Slovensku) medziknižničná výpožička. Takže ak je záujem, dostanete sa k nej aj prostredníctvom miestnej knižnice.
Uživatelský avatar
DanielKubeC

Re: Recenze: Žil jsem jako pedofil, autor: Janek Alexa

Nový příspěvek od DanielKubeC »

jako to u nás taky jo, kupodivu já sem tu knížku sehnal zrovna ve svý malý okresní knihovničce, ale docela mě vyndalo že se absenčně nedala půjčit vpraze ani v Národní ani snad v celý Městský knihovně
Uživatelský avatar
Fx100d
Administrátor
Pohlaví: Muž
Bydliště: ČR/Německo
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 3
ve věku do: 10
Kontakt: fx100d@centrum.cz
Výkřik do tmy: yeelow (10.05.2010 22:04): njn, ty jsi ten dentální úchyl :D
Příspěvky: 672
Dal: 232 poděkování
Dostal: 298 poděkování

Re: Recenze: Žil jsem jako pedofil, autor: Janek Alexa

Nový příspěvek od Fx100d »

waroncp píše:k tej dostupnosti v knižniciach, existuje (aspoň na Slovensku) medziknižničná výpožička. Takže ak je záujem, dostanete sa k nej aj prostredníctvom miestnej knižnice.

Ano, toto funguje i zde. Sám jsem si půjčoval knihu Sexuologie z nakladatelství Portál, která vyšla relativně nedávno a to i v naší malé knihovničce. Sice jsem si musel asi 2 měsíce počkat než ji vůbec sehnali, ale knihu jsem do rukou dostal. Bylo v ní razítko Pražské knihovny. Nejlépe je znát ISBN, ale bohatě stačí jméno autora a název knihy, popřípadě nakladatelství.
Pedofilie mi něco vzala, ale mnohem více dala. To, co mi vzala, bez toho se obejdu. To, co mi dala, už bych nikdy nechtěl ztratit.
Uživatelský avatar
Nick
Registrovaný uživatel
Pohlaví: Muž
Bydliště: mezi dětmi
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 4
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Láska je největší dar...
Příspěvky: 63
Dostal: 2 poděkování

Re: Recenze: Žil jsem jako pedofil, autor: Janek Alexa

Nový příspěvek od Nick »

Osobně jsem tuto knihu četl a mám ji doma.
A co se týče mě, tak mi tahle knížka moc pomohla v mé složité cestě uvědomění si své sexuální odlišnosti.
Doporučil bych ji každému kdo ji ještě nečetl.
Tato kniha může být i jakýmsi varováním pro ostatní a návodem čeho se vyvarovat, nebo na co si dát pozor.
Pokud by ji někdo sháněl a nemohl sehnat, tak bych ji mohl zapůjčit, ale poze po domluvě *kissing*
Uživatelský avatar
Jednorozec
Registrovaný uživatel
Pohlaví: Muž
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Příspěvky: 2517
Dal: 5 poděkování
Dostal: 303 poděkování

Re: Recenze: Žil jsem jako pedofil, autor: Janek Alexa

Nový příspěvek od Jednorozec »

Souhlasím s autorem článku. Ten název knihy je děs běs. Vlastně říká "takto žije pedofil, zneužívá děti"...
Dan
Čestný člen skupiny ČEPEK
Pohlaví: Muž
Líbí se mi: Chlapci
Příspěvky: 607
Dal: 90 poděkování
Dostal: 228 poděkování

Re: Recenze: Žil jsem jako pedofil, autor: Janek Alexa

Nový příspěvek od Dan »

pro Jednorozec: Nojo, opravdu nemám důvod se Alexi zpětně zastávat, natož ho omlouvat. Pro něj bylo chápání jeho sexuální orientace (pro něj jistě deviace a choroby( takové, jak popsal. Měl pohled sexuologické terapie a svých vlastních životních zkušeností, které ho pro mě až zcela nepochopitelně vedli stále v kruhu k sexuálnímu uspokojování. Mohli bychom si fandit, že kdyby měl možnosti si o svém cítění promluvit s druhými podobně cítícími lidmi mohlo to korigovat jeho jednání? Možná. Pro mě zůstává těžko snesitelnou vadou jeho charakteru, že něco, co udělal jednou, nedokázal reflektovat natolik, aby to o své vlastní vůli neprovedl podruhé, potřetí...