Přístup médií

Zaměňování pojmů

Média běžně zaměňují pojmy pachatel pohlavního zneužívání a pedofil. Tato praxe pokračuje i v médiích, které jsme upozorňovali, že tyto pojmy mají rozdílný význam a žádali tato média, aby termíny používali správně. (Někteří novináři po upozornění začali mezi pojmy rozlišovat.) Čas od času média udělají rozhovor se sexuologem, například požádají sexuologa o vyjádření k nějakému případu zneužívání dětí. Prakticky vždy dotyčný sexuolog upozorní, že je potřeba rozlišovat mezi pedofily a pachately zneužívání. Ale kolikrát hned v dalším článku jsou tyto pojmy používány opět nesprávně.

Pro bulvární média je slovo pedofil oblíbeným tahák. Server Blesk.cz například vydal článek s titulkem “To je matka, která prodala za 500 korun své dítě pedofilovi, ex-strážci Paroubka”, přestože dále v článku se píše “Ze znaleckých posudků ale vyplývá, že Viktor Š. není pedofil!”. Pojmy pedofil a pedofilie ovšem velmi často nesprávně používají i serióznější media. Zvláště nepřijatelné je, pokud podobně zaměňují pojmy veřejnoprávní média.

Média by neměla označit pachatele sexuálního zneužívání za pedofila, pokud tomuto pachateli nebyla odborníkem diagnostikována pedofilie. To platí zejména v případech incestního zneužívání, případech zneužívání, kdy bylo zneužito jen jedno nebo několik málo dětí, případně pro případy, kdy se dotyčný dopustil i sexuálních trestných činů proti jiným osobám než dětem mladším puberty nebo v časné pubertě.

I v případě, že je pachateli zneužívání diagnostikována pedofilie, nemělo by toho být zneužíváno k bombastických titulkům. Mohli bychom položit otázku - viděli jste někdy například titulek “Heterosexuál znásilnil ženu”? Samozřejmě je na místě zmínit, že je pachatel pedofilní tam, kde je to relevantní, například pokud byla pachateli nařízena ochranná léčba.

Zaměňování termínů neomlouvá ani citování ze zdroje, který termíny špatně používá. V případě, že je špatné použití zřejmé, je možné text doplnit vysvětlujícím komentářem. V opačném případě je možné poukázat na rozdíl mezi pojmy a jejich nejasné používání původními zdroji.

Malý zájem o téma pedofilie

Článků a jiných materiálů zabývajících se pedofilií obecně, postavením pedofilů ve společnosti, životem nekriminálních pedofilů apod. je velmi málo. Toto téma je většinou významnějších médií prezentováno většinou jednou ročně, méně často, anebo vůbec.